Okuma Süresi
1 dakika

Japonya merkezli teknoloji üreticisi Fujitsu, dünyanın en hafif dizüstü bilgisayarı olan WU-X / G2’yi duyurdu. 4 iPhone 13 ağırlığında oluşu herkesi şaşırttı!

Dizüstü bilgisayarlar günümüzde büyük önem arz ediyor. Neredeyse her türlü bilgi ve verinin sanal ortama taşınması nedeniyle birçok insan işi için bilgisayara ihtiyaç duyuyor. Özellikle de mobil çalışmak zorunda olan kişiler, kolay taşınabilmesi nedeniyle dizüstü bilgisayarları tercih ediyor.

Ağırlığı, boyutları ve özellikleri değişkenlik gösterebilen dizüstü bilgisayarların seçiminde birçok farklı kriter bulunuyor. Sık sık yanında taşıyanlar boyut ve ağırlık faktörüne yoğunlaşırken, daha çok sabit çalışanlar teknik özellikleri dikkate alıyor. Bilgisayarını yanından ayırmayanları sevindirecek haber, Japonya merkezli teknoloji üreticisi Fujitsu’dan geliyor.

Fujitsu WU-X / G2 Özellikleri

Fujitsu Lifebook modeli olarak tanıtılan yeni dizüstü bilgisayar WU-X / G2, 634 gram ağırlığıyla dünyanın en hafif dizüstü bilgisayarı olma özelliğini taşıyor. Bunu bir karşılaştırma ile açıklayacak olursak, bu bilgisayar yalnızca 174 gramlık 4 adet iPhone 13 ile aynı ağırlığa sahip. Bu kadar hafif olması birçok konuda avantaj sağlasa da batarya boyutu sebebiyle pil kapasitesinin rakiplerinden daha düşük olmasına yol açıyor.

Teknik özelliklerinden bahsetmek gerekirse cihaz; 12. Nesil Intel Core (1235U veya 1255U) ve 8GB / 16GB / 32GB LPDDR4x bellek ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca 256GB ila 2TB arasında değişen dahili depolama seçeneği ve optik sürücüsü bulunuyor. 13,3 inç boyutunda Full HD bir ekrana sahip olan Fujitsu WU-X / G2, bünyesinde HD web kamerasına, Bluetooth 5.1 ve WiFi-6 desteğine ve Intel AX201 yonga setine yer veriyor.

Bu cihaz, bağlantı konusunda da rakiplerini sollayacak bir performansla kullanıcılara sunuluyor. Bir kart okuyucu, üç USB bağlantı noktası, bir HDMI bağlantı noktası ve bir Gigabit Ethernet bağlantı noktası olan Fujitsu WU-X / G2’nin, aynı zamanda güç düğmesinde parmak izi okuyucusu da yer alıyor.

Fujitsu WU-X / G2 Fiyatı

Dünyanın en hafif dizüstü bilgisayarı olarak tanıtılan Fujitsu WU-X / G2’nin, şimdilik yalnızca Japonya’ya özel olarak satışa çıkarılması planlanıyor. İlerleyen dönemde küresel pazara sürülüp sürülmeyeceği konusu gizemini koruyor. Fujitsu WU-X / G2’nin çıkış fiyatı 317.222 yen (yaklaşık 2400 dolar) olarak belirleniyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz