fast food yiyecekler

Bilim insanları, fast food yiyeceklerin fiziki boyutta zararlarının yanı sıra beyni de olumsuz  yönde etkilediğini ortaya koydu. Fiziki boyutta oluşturduğu zararların yanı sıra fast food tüketenlerin hafızalarının daha zayıf olduğu ortaya çıktı.

Batı tipi beslenme tarzı olarak da bilinen fast food yiyeceklerin zararları günümüzde apaçık bilinen bir gerçek. Fast food yiyeceklerin, bireylerde sağlıksız bir vücuda sebep olduğu biliniyordu. Ancak bilim insanlarının araştırmaları sonucunda bu beslenme alışkanlığının sağlıksız bir vücut yaratmanın yanı sıra beynin hafıza ve yön bulma işlevini üstlenen görevli bölümü olan ‘hipokampusu’ da etkilediğini ortaya çıktı.

Macquarie Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Avustralyalı bilim insanları, batı tarzı beslenme alışkanlığının obezite, yüksek tansiyon, diyabet ve kanser gibi hastalıkların dışında beyindeki hafıza ve yön bulma ile görevli bölümünü de etkilediğini ortaya çıkardı.

Fast Food tüketenlerin hafızası daha zayıf

Royal Society Open Science’da yayınlanan makalede bilim insanları, çalışmalarında 110 sağlıklı insanı bir araya getirdi. Daha sonra bu insanların yarısı sağlıklı bir diyetle beslendiler. Diğer yarısı ise fast food’a dayalı bir diyetle beslendiler. Sonra iki gruba da bir kelime hafızası testi uygulandı. Kelime hafızası testi ile beraber katılımcılara yiyeceklerden ne kadar keyif aldıkları ve yiyeceklerden daha fazla isteyip istemedikleri soruldu. 

Bilim insanları, batı tarzı beslenme şekilleri ile beslenmelerini sürdürenlerin hafızalarının daha zayıf olduğu belli oldu. Bireyler ne kadar fazla fast food ile beslenirse hipokampal fonksiyon testinden o kadar zayıf puan aldıkları belirtildi. Çalışma özet olarak, fast food yiyeceklerle beslenen insanların daha fazla fast food istediklerini ve bu yiyeceklerin onların beynini kötü etkilediğini gösteriyor. 

Bilim insanlarının daha önce yapmış olduğu çalışmalar da ise fast food yiyeceklerin, obezite ve diyabetin yanında bilişsel fonksiyonları da bozduğu tespit edilmişti. 

Türk bilim insanları peynir altı suyundan yenilebilir ambalaj üretti

Bilim insanları kara üzerindeki en derin noktayı buldu