Antarktika’da araştırmalarını sürdüren bilim insanları, dünya üzerindeki en derin noktaya ulaştı. Bilim insanlarının gerçekleştirdiği çalışmalar sonucu dünya üzerindeki en derin noktanın Antarktika’daki Denman Buzulu olduğu tespit edildi.

Bilim insanlarının dünya üzerindeki en derin noktayı, Antarktika’nın detaylı haritasını çıkarırken keşfettiği bildirildi. Keşfedilen yeni çukurdan önce dünyanın en derin kara çukuru olarak Ölü Deniz’in Ürdün-İsrail sınırındaki bir çukur biliniyordu. Ölü Deniz’de bulunan çukur, 413 metre derinliğindeydi. Denman Buzulu altında keşfedilen çukur ise su seviyesinin altında 3.5 kilometreye kadar iniyor yani Antarktika’da keşfedilen çukur Ölü Deniz’de bulunan çukurdan 8 kat daha derin.

Araştırmalarını tamamlayan bilim insanları, Antarktika’da daha önce fark edilmemiş tepe ve sırtların, küresel ısınmanın etkisinin arttığı bugünlerde buzulların eriyerek denize dökülmesini geciktirebileceğini belirtti. Ancak daha önce fark edilmemiş bazı pürüzsüz alanların ise tam tersi bir etki gösterebileceği düşünülüyor.

Araştırmada altı yıldır yer alan Dr. Mathieu Morlighem, “Bu, Antarktika’nın buz tabakasının altında yatanları kesinlikle en detaylı şekilde gösteren harita oldu” şeklinde bir açıklama yaptı.

Bilim insanlarının Antarktika’da gerçekleştirdiği araştırmada Denman Kanyonu’nun en derin noktasının 20 kilometre genişliğinde ve 100 kilometre uzunluğunda olduğu ayrıca tamamının buzla kaplı olduğu belirtildi.