temassız ödeme limit 250

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu bir son dakika açıklamasına göre temassız ödemelerde limit 250 TL ‘ye yükseltildi.

Yeni yapılan bir açıklama ile 18 Mart’tan itibaren kredi ve banka kartlarının ödemelerde şifresiz işlem limitinin yükseltildiği belirtildi. Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Canko, yoğun talep nedeniyle temassız ödemelerde şifresiz ödeme limitinin artırıldığı aktarıldı. Bankalararası Kart Merkezi’nin yapmış olduğu yeni açıklama ile artık temassız ödemelerde limit 250 TL olacak. Yapılan bu değişikliğin ülkemizde yayılmaya başlayan coronavirüs salgını sebebiyle gerçekleştiği düşünülüyor.

Türkiye’de vaka sayısı 6 günde 47 oldu

Tüm dünyaya yayılan ve küresel bir krize neden olan coronavirüs, hayatının her alanını etkilemeye devam ediyor. Türkiye’de tespit edilen coronavirüs vakasının ardından vatandaşlar marketlere koşmuş ve gıda, temizlik malzemesi gibi ürünleri depolamaya başlamıştı. Dün gece (16 Mart) Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu resmi açıklama sonucunda ise Türkiye’de görülen coronavirüs vakası 47 olarak belirtildi. Vaka sayılarının 6 gün içerisinde bu kadar yükselmesi sebebiyle daha sıkı tedbirler alınmaya başlandı. 

Tespit edilen vakaların önemli bir kısmının yurt dışı kaynaklı olduğu ve virüsü ülkede yaydıkları biliniyor. Açıklanan ilk coronavirüs vakasının ardından ülkemizde de salgının yayılmasını engelleyebilmek adına okullar ve üniversiteler tatil edilmiş, tüm spor müsabakalarının seyircisiz oynanma kararı alınmıştı. Tespit edilen covid-19 vakalarının birinin Umre’den dönen bir vatandaşta tespit edilmiş olması üzerine ise Umre seyahatinden dönen tüm vatandaşlar, Ankara ve Konya’daki öğrenci yurtlarında karantina altına alınmıştı. Eğlence mekanlarının geçici süreyle faaliyetleri ile camiilerde toplu ibadet de şimdilik durdurulmuştu. Alınan tüm bu önemler ülkede coronavirüs salgınını ülkede daha fazla yaymamak adına kararlaştırılmıştı. Birçok firmanın çalışanına evden çalışma izni verdiği bugünlerde insanlar da yapmış oldukları birçok faaliyeti kısıtlamış durumda. 

Avrupa’da ise coronavirüs salgını çok daha vahim durumda. İtalya, İspanya, Fransa gibi ülkelerde hızlar artan vaka ve ölüm sayısı ise sokağa çıkma yasakları konuldu. Bunun yanı sıra İtalya, ülke olarak karantina altına alındı. Ülkede ayrıca eczane ve gıda tedarikçileri hariç tüm mağazaların kapatılması kararı verildi.

Şu ana kadar 162 ülkeye sıçradığı bilinen coronavirüs salgını sebebiyle 7 bin 500’e yakın insan hayatını kaybederken, virüsten enfekte olan insan sayısının ise 188 binin üzerine çıktığı biliniyor.

OKULLAR TATİL, MAÇLAR SEYİRCİSİZ, MARKETLER TALAN! – DigiToll #6

Ünlü Game of Thrones oyuncusu da Coronavirüs salgınına yakalandı!