snapchat artırılmış gerçeklik filtreleri

Dünyaca ünlü anlık mesajlaşma uygulaması Snapchat, platforma artırılmış gerçeklik (AR) destekli 2 yeni filtre eklediğini duyurdu. Snapchat’e eklenen iki yeni artırılmış gerçeklik filtresi, kullanıcıların bulunduğu alanın zeminini suyla dolu ıslak bir zemine veya bir lav çukuruna dönüştürebiliyor. 

Kullanıcıların birbirine yazılı metin, fotoğraf, ses ve video göndermelerini sağlayan dünyaca ünlü anlık mesajlaşma uygulaması Snapchat, platforma artırılmış gerçeklik (AR) destekli yeni filtreler eklediğini duyurdu. Sosyal medya devi, geçmişte eklemiş olduğu yaratıcı filtrelerle de çoğu kez ses getirmişti. Fakat eklenen yeni filtrelerin, kullanıcıların bulunduğu alanı bambaşka bir hale getirebildiği belirtildi. Şirket 2 filtreyi de halihazırda var olan bazı efektlerinden faydalanarak kullanılabilir hale getirdi. 

Aktarılan detaylara göre; “Zemin Dönüştürme” adıyla kullanıcı beğenisine sunulan filtreler, kullanıcıların bulunduğu alanın zeminini suyla dolu ıslak bir zemine veya bir lav çukuruna dönüştürebiliyor. Her 2 filtre de yapay zeka uyumlu “makine öğrenimi” teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji, zeminin geometrisini algılıyor ve zemin çevresindeki binaların yansımalarını su yüzeyine aktarma gibi bir takım özel efektleri, belirlenen zemine uygulamaya yardımcı oluyor.  

Filtrelerin tanıtılmasının ardından kullanıcılar, eklenen filtrelerin oldukça gerçekçi bir dönüşüm sağladığını aktardı. Filtrelerin gerçekçi bir görünüm sağlaması, akıllı telefonlarda kullanılan artırılmış gerçeklik teknolojisinin ne kadar gelişmiş olduğunu da ortaya koydu. Bununla birlikte, şirket tarafından eklenen bu yeniliğin sosyal medya alanındaki en büyük rakibi olan Instagram karşısında, en azından benzer bir filtre oraya da eklenene kadar, platformu bir adım ileri taşıyabileceği tahmin edildi. Instagram’ın bir süre önce kendi platformuna “Hikayeler” özelliğini eklemiş olması, Snapchat’in popülaritesini büyük oranda azaltmıştı. 

Snapchat, Aralık ayında da Gucci ile birlikte ürettiği AR gözlüklerini tanıtmıştı

Şirket CEO’su Evan Spiegel; kısa bir süre önce yaptığı bir açıklamada Snapchat’i eski günlerine ulaştırmak için çabaladıklarını ifade etmişti. Bununla birlikte sosyal medya devinin, bir süredir artırılmış gerçeklik teknolojisi üzerine bazı çalışmalar yaptığı biliniyordu. Şirket, 2019’un Aralık ayında Gucci ile yaptığı iş birliğinin bir ürünü olan ve sınırlı sayıda üretilecek artırılmış gerçeklik gözlüklerini de görücüye çıkarmıştı.  

Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel: TikTok, Instagram’ı devirebilir

Snapchat ve Gucci Artırılmış Gerçeklik Gözlükleri üretti

iOS kullanıcıları artık Snapchat’te üç boyutlu çizim yapabilecek