BMW'nin yeni logosu

BMW, dün tanıttığı tamamen elektrikli Concept i4 aracı ile birlikte logosunu da değiştirdiğini ortaya çıkarmış oldu. Otomotiv devinin tanıttığı yeni logo BMW’nin alışılmış çizgisinin dışına çıktığını gösteriyor.

Oldukça radikal bir kararla logosunu değiştiren BMW’nin yeni logosu şeffaf ve iki boyutlu olarak yeniden tasarlanmış. Şirket şaşırtan logo değişikliğini yeni otomobili Concept i4 modelinde ilk defa kullanmış oldu. 

Oldukça sade bir tasarıma sahip olan logoyu Alman otomotiv devi en son 23 yıl önce değiştirmişti. Ancak şirket bu kadar büyük bir değişikliği en son 100 yıl önce gerçekleştirmişti. BMW’nin 2021 yılında piyasaya sürmeyi planladığı tamamen elektrikli bir araç olan Concept i4’te ilk defa görülen logoda, BMW’nin klasik siyah dış halkayı tamamen şeffaf bir hale getirdiğini görüyoruz. 

BMW Müşteri Markası Kıdemli Başkan Yardımcısı Jens Thiemer konu ile ilgili yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: 

Yeni logo ve marka tasarımı, markanın  mobilte ve gelecekte sürüş keyfi için önemini ve alaka düzeyini simgeliyor

BMW logosu neden değişti?

BMW logo

BMW klasikleşen siyah halkalı logosunda neden değişikliğe gittiğini de açıkladı. Jens Thiemer basın açıklamasında, markanın değişen jenerasyonla birlikte müşteri portföyünün de değiştiğini ve bu değişiklik sebebiyle de daha minimal ve modern bir tasarıma sahip bir logoya ihtiyaç duyduklarını söyledi. Söz konusu bu durum sebebiyle BMW’nin yeni logosu daha minimal ve modern bir tasarıma sahip olmuş oldu.

Yeni BMW logosuna bakıldığında aslında şirketin çok büyük değişikliklere gitmediğini ve logonun ana hatlarının yeni tasarımda da korunduğu görülüyor. Ortada bulunan Almanya’nın Bavyera eyalet bayrağının renklerine ise dokunulmadığı ancak dış hatlarda kullanılan siyah çerçevesinin kalktığı ve şeffaflaştırılmış olduğu göze çarpan en büyük detay. 

BMW logosu daha önce değişti mi?

BMW Müşteri Markası Kıdemli Başkan Yardımcısı Jens Thiemer, BMW’nin müşteri ile marka bağını oluşturabilen bir firma olduğunu ve marka sadakatini yaratarak tüketici müdavimliğini gerçekleştirebildiğini belirtti. Söz konusu bu marka anlayışı sebebiyle çağı yakalamak ve imaj güncelliğinin korunabilmesi adına BMW daha önce de birçok kez logosunu değiştirmişti. 

Çağa uyabilmek ve müşteri adına uygun imaj yansımasını yakalayabilmek için marka daha önce 1917, 1937, 1953, 1963, 1997 yıllarında logo güncellemesine gitmişti. 1997 yılından beri aynı logoyu kullanan BMW 23 yıl sonra radikal bir kararla yeni logosunu tüketici beğenisine sunmuş oldu. 

BMW'nin değişen logoları

BMW logosunun anlamı ne?

BMW Group Classic’in Arşiv Müdürü Fred Jakobs geçtiğimiz dönemde “Renkler, Bavyera eyaletinin bayrağının renklerini temsil ediyor. Ancak bu dizayn, orijinal bayrağın ters şeklinde tasarlanıyor” sözleri ile logonun hikayesine açıklık getirmişti.

Hırsızlığa Karşı En Basit Önlem

BMW, Formula E’de kullanılacak güvenlik araçlarını tanıttı!

Yeni nesil BMW 4 Serisi’nin fotoğrafları sızdırıldı!