Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun önde gelen isimlerinden olan Zhong Nanshan, Coronavirüsün bitiş zamanı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 2003 yılında oldukça yüksek oranda ölüme sebebiyet veren SARS virüsünü de keşfetmiş olmasıyla ünlü olan hükumet sağlık danışmanı Nanshan, salgının Haziran ayında etkisini kaybetmesi ve yok olmasını beklediklerini ifade etti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun önde gelen isimlerinden olan Zhong Nanshankısa bir süre önce düzenlediği bir basın toplantısında Coronavirüsün bitiş zamanı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 83 yaşındaki hükumet sağlık danışmanı, 2003 yılında patlak veren ve ciddi ölüm oranlarına sebep olan SARS virüsünü keşfetmiş olmasıyla da ünlüydü. Şu anda da Coronavirüsün yayılmasını önlemek için çalışmalar yapan Ulusal Sağlık Komisyonu’nun önde gelen isimlerinden biri olan Nanshan, salgının Haziran ayında etkisini kaybetmesi ve yok olmasını beklediklerini ifade etti.  

coronavirusun-bitis-zamaniNanshan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada iyileşen hastaların yeniden enfeksiyona yakalanma oranlarının oldukça düşük olduğunu belirtti. Hükumet sağlık danışmanı, bütün ülkeler gerekli önlemleri alır ve harekete geçerse virüsün yıl ortasına kadar etkisini kaybedebileceğine işaret etti. Nanshan, bazı ülkeler Coronavirüciddiye almaz ve gerekli müdahaleler yapılmazsa bu sürecin daha uzun sürebileceğini de sözlerine ekledi. 83 yaşındaki yetkili, bu uyarısıyla birlikte dünya genelindeki tüm ülkeleri hızlı bir şekilde salgının atlatılabilmesi için gerekli önlemleri almaya davet etmiş oldu. 

Coronavirüs, “pandemi” ilan edilmişti

Birkaç gün önce Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de Coronavirüsü, “pandemi (küresel salgın)” ilan etmiş ve salgının dünya genelinde oldukça hızlı bir biçimde yayıldığına işaret etmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan genel direktör Tedros Adhanom Ghebreyesusvirüsün pandemi ilan edilmesinin insanlarda bir çaresizlik hissi yaratmaması gerektiğini de söylemişti.  

Diğer yandan Coronavirüsün bitiş zamanı ile ilgili uzun zamandır pek çok tahminde bulunuluyordu. Yetkililerin çoğu Nanshan gibivirüsün 27 dereceden sıcak ortamlarda varlığını sürdürememesi sebebiyle havalar ısındığında salgının duracağını ifade etmişti. Son açıklanan verilere göre bugün itibariyle virüsten etkilenen kişi sayısı, dünya genelinde 129 bin 589’a ulaştı. Tespit edilen vakalardan 4 bin 749’u ise salgın nedeniyle hayatını kaybetti. Yaşanan virüs kaynaklı ölüm vakalarının çoğunun Çin’de gerçekleşmiş olduğu biliniyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız. 

Coronavirüs Pandemi (Küresel Salgın) İlan Edildi

Coronavirüs Nerelere Yayıldı ? Online Coronavirüs Haritası

Coronavirüs İtalya ‘da Kritik Seviyede