Her sene Las Vegas’ta düzenlenen Consumer Electronics Show fuarı yaklaşırken teknoloji-severler de bu sene fuarda neler görecekleri konusunda meraklanmaya başladı. 5-10 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek olan fuar, pek çok teknoloji devinin yeni ürününün tanıtımına ev sahipliği yapacak.  

Consumer Electronics Show, kısa adıyla CES, her sene Tüketici Teknolojileri Birliği tarafından ocak ayında Las Vegas’ta düzenlenen bir teknoloji fuarı. Las Vegas Kongre Merkezi’nin ev sahipliği yapacağı fuar, 5-10 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek ve her sene olduğu gibi bu sene de kamuya açık olmayacak. Organizasyona sadece davetiyesi veya bileti olan katılımcılar giriş yapabilecek. Pek çok teknoloji-sever tarafından ilgiyle takip edilecek olan 6 Ocak tarihinde ise pek çok marka en güncel ürünlerini vitrine çıkarmak üzere sahneye alınacak.  

Fuarda birçok 5G donanımının tanıtılması bekleniyor. Bununla birlikte CES 2019’da olduğu gibi yapay zekâ teknolojileriyle ilgili güçlü bir vurgu olacağı düşünülüyor. 8K televizyonlar ve kendi kendini kullanan araç veya uçan arabalar gibi fütürist otomobil teknolojileri de fuarda görülmesi beklenen yenilikler arasında.  

Apple, Samsung, LG ve Nvidia gibi pek çok marka şimdiden organizasyonda tanıtacağı ürünlerle ilgili birkaç ipucu vermeye başladı. Gelecek vaat eden ve ilginç teknoloji ürünlerinin tanıtılmasıyla ünlü olan fuarda, pek çok teknoloji devinin katılımcıları şaşırtacağı tahmin ediliyor.  

Apple 

Apple, 28 yıldır ilk defa bir CES fuarında yer alacak. Organizasyonda yeni bir donanım tanıtmayacak olan marka, bunun yerine 7 Ocak’ta bir yuvarlak masa toplantısı düzenleyecek. Etkinlikte markanın Kıdemli Veri Gizliliği Yöneticisi Jane Horvath; Facebook yetkilileri ve Federal Ticaret Komisyonu’ndan bir görevliyle kullanıcıların kişisel veri gizliliğini tartışacak. 

LG  

Düzenlenen CES fuarlarında pek çok kez ürün ailesinden yenilikleri tanıtmış olan markanın, bu sene üç yeni LG Gram dizüstü bilgisayarı tanıtması bekleniyor. Tanıtılacak bilgisayarlar 10. jenerasyon Intel Core (Ice Lake) işlemciler bulunduran LG Gram 14, LG Gram 15 ve LG Gram 17 olacak. Bununla birlikte marka ürettiği bir dizi 8K televizyonu da tanıtmak üzere vitrine taşıyacak. Televizyonlar 8K Ultra HD sertifikası almış ilk modeller olacak. Teknoloji devi bu sebeple modellerini “gerçek 8K televizyonlar” olarak tanıtacak. 

OnePlus 

Marka, fuara OnePlus Concept One isimli cihazı tanıtmak için bir basın konferansı düzenlemek üzere katılacak. Konferansın tarihi henüz bilinmiyor. Bununla birlikte markanın organizasyonda kablosuz kulaklık ve OnePlus 8 Lite’ı da tanıtması bekleniyor.  

Samsung 

Bugüne kadar fuarda pek çok kez 4K ve 8K televizyonlarını tanıtmış olan teknoloji devinin bu sene de organizasyonda, bir dizi kenarsız ve full ekran QLED TV’yi tanıtacağı düşünülüyor.  

Sony 

Diğer pek çok marka gibi Sony’nin de fuarda ileri teknoloji televizyonları tanıtmakla ilgili bir geçmişi mevcut. Markanın bu sene de bunların yanına bir çift Dolby Atmos ses çubuğu eklemesi bekleniyor. Bununla birlikte markanın PlayStation 5 ve PlayStation VR2’yla ilgili de bazı ipuçları vereceği tahmin ediliyor. 

Intel 

Intel, uzun zamandır en güncel yonga setlerini tanıtmak için CES fuarlarında yer alıyor. Geçtiğimiz sene organizasyonda ürettiği ilk “10nm Ice Lake CPU”yu tanıtan markanın, bu sene de 6 Ocak’ta fuarı yeni ve daha gelişmiş 10nm işlemcileri tanıtmak için kullanacağı öngörülüyor. 

AMD

Amerika merkezli bir mikroçip üreticisi olan AMD’nin geçen yıl fuarda tanıttığı 7nm Radeon VII GPU’nun devamı niteliğinde ürünleri ve yine şirketin amiral gemisi olan bir dizi ekran kartını vitrine taşıması bekleniyor.  

Nvidia 

CES 2020’de ilk kez görücüye çıkacak ürünlerle birlikte markalar, en son ürettikleri yenilikleri de tanıtacaklar. Bu kapsamda Nvidia’nın da ekim ayında sadece bazı ipuçlarını gösterdiği Nvidia Shield TV ve Nvidia Shield TV Pro’ya, yapacağı basın konferansında yer vermesi bekleniyor.  

Qualcomm 

Amerika merkezli şirketin CES 2020’yi 5G teknolojisindeki gelişmeleri sergilemek için kullanacağı düşünülüyor. Bu yenilikler markanın hem kendisinden hem de iş ortaklarından sunacağı gelişmeleri içeriyor. Gelişmeler kendi kendini kullanan araba ve ev gereçleri gibi pek çok yenilikçi fikri de içinde barındırıyor.