GOINN Gaming Araştırma Raporu ile dünyada ve Türkiye’de her geçen gün katlanarak büyüyen oyun sektörü hakkında raporlar paylaşıldı. 2023 yılında 200 milyar dolarlık hacme ulaşması beklenen sektörde, yeni trendler paylaşıldı.

Her ay düzenli olarak dünyanın trend sektörleri hakkında geniş ve kapsamlı raporlar hazırlayan GOOINN, dijital oyun sektörünü “Gaming Raporu” adı altında yayınladı. Paylaşılan rapora göre Türkiye’de ve dünya genelinde, mobil oyunların etkisi ve katma değeri her geçen gün artmaya devam ediyor.

Dijital oyunlar, her yaşta insanlar tarafından ilgi ile karşılanıyor. GOINN tarafından hazırlanan raporda, dünya genelinde oyun sektörünün değeri son on yılda önemli oranda arttığı görülüyor. Dijital oyun pazarının 2023 yılında 200 milyar doları geçmesi bekleniyor. Oyun pazarının gelirinin en büyük payı ise mobil oyunlar tarafından elde ediliyor.

oyun-sektoru-teknosafari

2022 yılına kadar 121 milyar dolar seviyesini aşacağı düşünülen pazarda konsol oyunları, elde edilen gelirin üçte birini oluşturuyor. Konsol oyunlarının 2025 yılında 100 milyar doları aşması bekleniyor. Çevrimiçi oyunlarda ise 2020 yılında %21.9 gibi büyük bir paya sahip oldu. Rapor ile ayrıca, “Çevrimiçi oyunlar, sosyal ağlardaki oyunlar, mobil oyunlar, el konsolları, geleneksel ev tabanlı oyun konsolları ve daha fazlası insanların oyunlara erişimini kolaylaştırmıştır ve erişim konusunda geniş bir alan sunmaktadır” şeklinde paylaşımda bulunuldu.

Dünya çapında milyonlarca yetişkin oyun konsollarını, bilgisayarları ve giderek artan oranda cep telefonlarını kullanarak oyun oynuyor. Küresel ticaretin yeni ve güçlü bir unsuru olarak 1990’lı yıllardan sonra dijital olarak çeşitli şekillerde karşımıza çıkan oyunlar, dünya ticaretinde önemli bir yere sahip.

İlginizi Çekebilir:

Asus Yeni Akıllı Soğutma Sistemini Tanıttı: Rog Intelligent Cooling

PUBG: Battlegrounds 15.1 Güncelleme Notları Yayınlandı

Amazon, Mass Effect Serisinin Dizisini Yapmak İstiyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz