Çocuklarına en güzel ve son model oyuncakları alarak mutlu etmek isteyen ebeveynler, aynı zamanda onları dışarıdaki tüm tehlikelerden korumak da istiyor. Fakat günümüzde siber güvenlik sorunu ve eğlence sektörü iç içe geçmiş durumda ve iki konsept de “akıllı oyuncaklarda” vücut bulabiliyor. İşte çocuklarınızı elindeki oyuncakları hack’leyebilecek bir yabancıdan korumak için uzak tutmanız gereken 5 akıllı oyuncak! 

Günümüz dünyasında çocukların elindeki akıllı oyuncakların bir yabancı tarafından hack’lenmesi fikri artık yalnızca bir ailenin kâbusu değil, aynı zamanda gerçek bir olasılık. Geçtiğimiz yıllarda akıllı oyuncaklar olmasa da evlerimizin içindeki akıllı ev sistemlerinin hack’lendiği ve hacker’ların ev sahiplerinin işkencesi olduğu pek çok senaryoya şahitlik edildi.  

“Akıllı oyuncak” furyası yükselişe geçerken de yıllık olarak yayınlanan “Trouble in Toyland” raporu, içinde bulundurduğu riskler sebebiyle bu tip oyuncakları almaya karşı ebevenyleri uyardı. Hacker’ların özellikle çocuk oyuncaklarını hedef aldıklarını gösteren herhangi bir kanıt olmasa da bu oyuncaklar hala hiçbir ailenin karşı karşıya kalmak istemeyeceği riskler teşkil ediyor. Bu tip oyuncakların bilinen ve güvenilir satıcılardan alınmasını öneren uzmanlar, ailelere çocukları için bir profil açmayı gerektirmeyen ve çift taraflı ses ve görüntü almayan oyuncakları edinmeyi öneriyor.  

Birazdan listesini göreceğiniz bu 5 akıllı oyuncak ise güvenlik kusurlarıyla meşhur ve kötü niyetli kişilerce suistimal edilme olasılığına karşı oldukça korunmasız. İşte çocuklarınızı kesinlikle uzak tutmanız gereken o ‘akıllı’ oyuncaklar! 

1) Sphero / R2-D2 App-Enabled Droid  

smart toys not for kids star wars remote bots 18

Bu tarz ‘droid’ oyuncaklar özellikle Star Wars fanları için oldukça cazip olsa da Sphero R2-D2 Droid, uygulamalar aracılığıyla çalıştırılabiliyor ve kontrol edilebiliyor. Oyuncağın güçlü bir hoparlörü var ve LED ışıklarıyla donatılmış olması droid’i çok daha gerçekçi gösteriyor. Fakat tüm bu cazibesine rağmen oyuncağın uygulamalar aracılığıyla kontrol edilebiliyor olması, bir başkasının İnternet ağına bağlı telefonunuza doğrudan erişebilmesine davetiye çıkarıyor. Bir yabancı, droid aracılığıyla doğrudan çocuğunuzla iletişim kuramayacak olsa da çocukların kişisel verilerinin güvenliği oyuncakla beraber tehlikeye atılmış oluyor. 

2) Osmo Genius Starter Kit 

smart toys not for kids osmo genius kit game system ipad

Osmo Genius Starter Kit, çocukların hayal gücünü harekete geçiren ve eğlenirken öğrenmesini hedefleyen eğitici oyunlarla dolu. Kit kelime ve sayılar gibi 5 ayrı konseptte oyunla birlikte geliyor ve iPad’inizle bağlantılı olarak çalışıyor. Oyun kitini tablete bağladığınız anda, kit iPad’in kamerasını kullanabilir duruma geliyor. Bu da başka bir kişi tarafından tablet kamerasına erişilmesini ve çocuğunuzun gözetlenmesini mümkün hale getiriyor.  

3) ToyMail Talkie Unicorn 

best shark tank products toymail

ToyMail Talkie Unicorn, çocuğunuzun size istediği zaman mesaj gönderebildiği ve sizin de ona bir mesajla yanıt verebildiğiniz bir düzen üzerine kurulu. Oyuncak, çift yönlü bir biçimde ses alabiliyor ve standart bir telsiz işlevi görüyor. Fakat tüm bunları yapabilmek için akıllı telefonunuzu kullanıyor.

Çocuğunuzun yalnız ve üzgün hissettiği bir anda sizinle iletişime geçebileceği fikri güzel olsa da bu durum aynı zamanda telefonunuzun hack’lenmesi durumunda bir başkasının da çocuğunuzla konuşabileceği anlamına geliyor. Bu yüzden uzmanlar, çift yönlü ses alabilen oyuncakların çocuklara kesinlikle alınmamasını tavsiye ediyor.  

4) Xtreme Life Wi-Fi Teddy Bear 

smart toys not for kids xtreme life wi fi teddy bear

Standart bir oyuncak ayıya benzeyen Xtreme Life Wi-Fi Teddy Bear, başlangıçta alınması oldukça masum bir akıllı oyuncak gibi görünüyor. Fakat gömülü bir kamera içeren oyuncak, tüm siber güvenlik risklerini de yanında taşımış oluyor.

Oyuncak temel olarak çocuklarınızı izleyebileceğiniz bir tür dadı kamerası olarak tanıtıldı; fakat ebeveynlerin uzaktan evde neler olduğunu görebilmelerini mümkün kılabilmek için oyuncağın Wi-Fi’ya bağlandığı düşünülürse bir yabancı tarafından kullanılması riskini de her zaman içinde barındırdığı aşikâr.  

5) Çocuklar için GPS özellikli akıllı saatler 

smart toys not for kids smartwatch

Günümüzde Apple akıllı saatler fazla karmaşık hale geldiği için çocuklara özel üretilen pek çok akıllı saat piyasaya sürülüyor. Bu tip akıllı saatlerdeki asıl fikir çocukların her zaman ebeveynleriyle bağlantı içerisinde kalabilmesi. Pek çoğu özel tasarımlarıyla çocuklar için oldukça cazip görünse de hemen hepsi akıllı telefonlarla bağlantı içerisinde çalışıyor ve takip için GPS özelliğini kullanıyor. Bununla birlikte akıllı saat ve mobil uygulama arasında çift yönlü ses alabilen bir telsiz işlevi görüyor. Bu da her zaman istenmeyen bir yabancı tarafından çocuğunuzun takip edilebileceği ve çocuğunuzla iletişime geçilebileceği anlamına geliyor.