Geçtiğimiz günlerde Türk Rekabet Kurumu tarafından “haksız rekabete yol açtığı” gerekçesiyle para cezasına çarptırılan Google, bu kez de Fransız rekabet kurumu ‘Autorité de la Concurrence’ radarına takıldı. Şirketin reklam politikasının “adaletsiz ve rastgele” olduğu kanaatinde olan kurum, teknoloji devine 150 milyon Euro ceza verdi.  

Fransız rekabet kurumu ‘Autorité de la Concurrence’ cuma günü aldığı kararla Google’a 150 milyon Euro ceza kestiğini açıkladı. Kurum tarafından cezanın sebebi, Google’ın reklam politikasının “adaletsiz ve rastgele” olması olarak gösterildi. Fransız otoriteye göre Google ve şirketin reklam politikası, sektördeki baskın konumundan faydalanarak arama sonuçlarından sonra çıkan reklamları, haksız rekabete yol açacak biçimde kullanıcıya sunuyor.  

Teknoloji devinin, birkaç seneden beri Fransız rekabet kurumunun radarında olduğu iddia ediliyor. İnternet ve ödeme servisi sunan Fransız şirket Gibmedia’nın Google reklam platformundan atılması ve konuyla ilgili şikâyette bulunması üzerine teknoloji devinin rekabet otoritesi tarafından daha sıkı inceleme altına alındığı düşünülüyor.  

Google, karara göre 150 milyon euro ceza ödeyecek ve bundan sonra reklam politikasını daha net hale getirerek Fransız rekabet kurumuna düzenli aralıklarla rapor sunmak zorunda kalacak. Teknoloji devi, verilen cezanın ardından kararı temyize götüreceğini ifade etti. 

Türkiye’de ve Avrupa Komisyonu’nda da benzer bir durum yaşanmıştı 

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de Rekabet Kurumu “haksız rekabete yol açtığı” gerekçesiyle Google’a ceza kesmiş ve şirketin diğer tüm markalar gibi Rekabet Kurumu kurallarına eksiksiz bir biçimde uyması gerektiğini ifade etmişti. Bunun üzerine Google, Türkiye’deki piyasaya yeni çıkacak Android cihazlar için Google Mobil servis lisansını durdurduğunu açıklamıştı. Taraflar arasında uzlaşma çalışmaları hala devam ediyor. Teknoloji devinin Fransa’da da benzer bir misilleme yapıp yapmayacağı ise merak konusu.  

Benzer şekilde şirket, geçtiğimiz mart ayında Avrupa Komisyonu tarafından da 1,5 milyar euro cezaya çarptırılmıştı. Komisyon, teknoloji devinin arama motoru olarak sahip olduğu politikaların rekabete karşı olduğunu ifade etmişti.