Çin Google Soruşturma
Okuma Süresi
1 dakika

İngiliz haber ajansı ‘Reuters’ın haberine göre Çin, haksız rekabete sebep olduğu gerekçesiyle Google ve çatı şirketi “Alphabet” hakkında soruşturma başlatmaya hazırlanıyor. İncelenmek üzere Devlet Konseyi’nin ‘Antitröst Komitesi’ne sunulan dava dosyasının, Huawei tarafından önerildiği ifade ediliyor.  

İngiliz haber ajansı ‘Reuters’ın haberine göre Çin, “Android” işletim sistemiyle pazarda hakimiyet kurarak haksız rekabete sebep olduğu gerekçesiyle Google ve çatı şirketi “Alphabet” hakkında soruşturma başlatmaya hazırlanıyor. İncelenmek üzere Devlet Konseyi’nin ‘Antitröst Komitesi’ne sunulan dava dosyasının, Huawei tarafından önerildiği ifade ediliyor. Huawei’in ABD yönetimiyle uzun bir süredir ürün ve hizmetlerinin satışlarına önemli ölçüde etki eden bir gerilim içerisinde olduğu biliniyor.  

ABD’nin Huawei’in ürün ve hizmetlerini ülkede kullanmama kararı alması, Google’ın Huawei cihazlardan “Android” desteğini kesmesi ve ülke başkanı Donald Trump’ın Huawei için tüm tedarik kapılarını kapamasının ardından şirketin, oldukça zorlu bir süreç içerisine girdiği ifade ediliyor. Tüm bu yaptırımların, soruşturma dosyasında önemli bir yer tutacağı belirtiliyor. Çin merkezli teknoloji devi, “Android” desteğinin kesilmesi sonrası kendi ekosistemini oluşturarak bu durumu telafi etmek durumunda kalmış olsa da şirketin tedarik zincirinin etkilenmesinin, özellikle akıllı telefon pazarındaki konumunu önemli ölçüde etkilediğine dikkat çekiliyor. Çin’in soruşturma kapsamındaki en büyük kozunun, Huawei’in ABD ve Google tarafından kasıtlı olarak mağdur edilmesi olduğuna işaret ediliyor. 

Google, uzun zamandır haksız rekabet gerekçesiyle birçok ülkede para cezası alıyor

Google Haksız Rekabet

Diğer yandan; Google, uzun zamandır birçok ülkede haksız rekabet gerekçesiyle antitröst davalarının ana öznesi haline geliyor. Şirketin “Android” işletim sistemli cihazlarda kendi uygulamalarını varsayılan olarak kullanıma sunması nedeniyle, tüketicileri seçeneksiz bıraktığı ve diğer şirketleri mağdur ettiği ifade ediliyor. ABD merkezli teknoloji devinin, 2018 yılında Avrupa’da haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle 5.1 milyar dolar para cezasına çarptırıldığı belirtiliyor. Geçen yılın Aralık ayında, şirketin Türkiye’de de benzer bir gerekçeyle para cezası aldığı biliniyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google, Pixel 5’i Fiyatı ve Özellikleriyle Resmi Olarak Tanıttı

Google Meet Sınırsız Kullanım Özelliğinin Süresi Uzatılıyor

Google, Üçüncü Parti Uygulama Mağazalarına İzin Verecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz