Son dönemlerde getirdiği yasaklar ve sansürlerle isminden sıkça söz ettiren Çin’den yeni bir yasak daha geldi. Özellikle internet kullanımında ülkesini domine eden Çin, ilginç bir yasağa daha imza attı.

ShiftDelete’nin haberine göre, daha önce birçok yasal ve teknik düzenlemeler sayesinde vatandaşlarını belirli platformlardan uzak tutan Çin yönetimi, bu sefer algoritmalara başvurdu. Ülkenin hükümet destekli siber güvenlik ekibi, yeni kurallarını yayımladı.

Yayımlanan kurallarda internet firmalarının kendi içeriklerini nasıl düzenleyecekleri yazıyor. Ayrıca Merkezi Siber İşler Komisyonu Ofisi olarak da bilinen kurum, şirketlerden pozitif yorumları ön plana çıkartan algoritmalar istedi.

Söz konusu olan algoritmalar, Çin hükümeti ile alakalı olan kötü yorumları ortadan kaldırmak üzere tasarlanacak. Merkezi Siber İşler Komisyonu Ofisi, Çin’in ulusal güvenliğini ve devlet sırlarını korumak istiyor.

Bu bağlamda internet firmalarının Çin hükümetini hiçbir şekilde eleştiremeyeceğini öne sürebiliriz. Yeni yönetmelik, 1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu tarihten itibaren internet hesapları daha sıkı bir şekilde denetlenecek.

Buna ek olarak hükümet hakkında söylenti yayan kişiler ile kurumları da takip edecek olan siber ekip, algoritma düzenlemesi yöntemine başvurma konusunda yalnız değil. Zira son günlerde birçok ülke interneti kontrol etmek istiyor.

Bilindiği üzere Çin, Facebook ve Google gibi Amerika Birleşik Devletleri merkezli uygulamalardan uzak duruyor. Birçok kişi buna “sansür” dese de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, böyle uygulamaların güvenlik için gerekli olduğunu savunuyor.