El Salvador Bitcoin

Kısa bir süre önce Bitcoin’i resmi para birimi yapmaya yönelik bir yasa tasarısı hazırlayan El Salvador hükumeti, Bitcoin ile ilgili son kararını verdi. Aktarılan detaylara göre; ülke hükumeti, yasa tasarısını onayladı ve Bitcoin, ülkenin dolardan sonraki ikinci resmi para birimi oldu. Söz konusu kararla birlikte ayrıca, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olduğu kaydedildi. 

Orta Amerika’da bulunan El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele, kısa bir süre önce hükumetin Bitcoin’i resmi para birimi yapmaya yönelik yeni bir yasa tasarısı hazırladığına işaret etmişti. Bukele, açıklamasında Bitcoin’in market hacminin 680 milyar dolar olduğuna ve bunun yalnızca yüzde 1’inin El Salvador’a girmesi durumunda ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 25 artacağına işaret etmişti. 39 yaşındaki devlet başkanının açıklamaları, konuya ilişkin görüşlerin ikiye ayrılmasına neden olmuştu.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; El Salvador, Bitcoin ile ilgili son kararını verdi. Hazırlanan yasa tasarısı, mecliste 62 temsilcinin ‘Evet’ oyu vermesiyle kabul edildi. Dünyada bir ilk olan karar, El Salvador’da hızla yürürlüğe girdi. Söz konusu karar ile birlikte; El Salvador hükumeti, Bitcoin’in ülkenin resmi para birimi olmasına izin vermiş oldu.  

Bitcoin böylece, El Salvador’un dolardan sonraki ikinci resmi para birimi oldu

Bitcoin Resmi Para Birimi

Bitcoin böylece, El Salvador’un dolardan sonraki ikinci resmi para birimi oldu. El Salvador’un ayrıca, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olduğu kaydedildi. Ülke vatandaşlarının, artık özgürce dolar yanında Bitcoin de kullanabilmeye başlayabileceği dile getirildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Elon Musk ve Bitcoin Madencileri Kripto Paranın Sürdürülebilirlik Sorununu Çözmek İstiyor

Bitcoin, Geleneksel Bankacılık Hizmetlerinin Neredeyse Yarısı Kadar Enerji Tüketiyor 

Bitcoin’den Sert Düşüş: Aylar Sonra 40 Bin Doların Altında

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz