Huawei’nin Android ekosistemine rakip olması beklenen HarmonyOS hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Aktarılan bilgilere göre, HarmonyOS işletim sistemi 4 milyonun üzerinde geliştirici tarafından kullanılıyor. 

Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei’nin yıllar önce geliştirmeye başladığı kendi işletim sistemi HarmonyOS, özellikle şirketin ABD ile yaşamaya başladığı ticari savaş sebebiyle daha hızlı bir şekilde geliştirildi. Huawei, teknoloji dünyasında devrim yaratacak yeni işletim sistemini 2 Haziran 2021 tarihinde resmi olarak görücüye çıkarmıştı. Android ve iOS işletim sistemine nazaran farklı özellikleriyle dikkat çeken HarmonyOS işletim sistemi, arabalardan akıllı ev cihazlarına, telefonlardan tabletlere kadar pek çok cihazda çalışabiliyor. 

2 Haziran’da Huawei’nin düzenlediği büyük bir online etkinlikle tanıtılan HarmonyOS’un aradan geçen kısa süre içinde ciddi miktarda geliştiriciye ulaştı. Aktarılan detaylara göre, HarmonyOS şimdiden 4 milyonun üzerinde geliştirici tarafından deneyimleniyor. Hatta HarmonyOS işletim sistemi şimdiden 134 bin uygulamaya da sahip. Android ve iOS’tan sonra 10 milyonunun üzerindeki kullanıcı sayısı ile Huawei’nin HarmonyOS işletim sistemi dünyanın en büyük işletim sistemi olma ünvanını da alıyor. 

300 milyon cihazın HarmonyOS kullanması bekleniyor

ABD ile yaşanan krizler sonrası çalışmalarını daha da hızlandıran Huawei’nin yeni işletim sistemi ilk olarak 2016 yılında geliştirilmeye başlandı. Sadece akıllı telefon değil akıllı saatten TV’lere, akıllı ev aletlerden arabalara kadar pek çok çeşitli üründe kullanılması beklenen HarmonyOS işletim sistemini pek çok üreticinin de kullanması bekleniyor. Bu konuda daha önceden de bazı açıklamalarda bulunan Huawei, geçen aylarda da özellikle Çinli şirketleri HarmonyOS çağrısında bulunmuştu. Google’a olan tekelciliğin önüne geçilmesi için bir fırsat olduğunu aktaran Huawei CEO’su, pek çok şirketten bu konuda destek istemişti. Elde edilen bilgilere göre, 2021’in sonuna kadar Huawei 200 milyon cihazında yeni işletim sistemini kullanacak. Bunun yanı sıra HarmonyOS’un 100 milyon ortak üründe de kullanılması bekleniyor. Bu bağlamda şirketin bahsettiği gibi giderse, ortalama 300 milyon cihaz bu platformu kullanacak.

İlginizi Çekebilir:

Huawei, Kendi Geliştirdiği HarmonyOS İşletim Sistemini Tanıttı! 

HarmonyOS ile Gelen İlk Akıllı Saat Huawei Watch 3 ve Yeni MatePad Tablet Serisi Tanıtıldı

Honor Band 6 İnceleme: Huawei Band 6 ile farkları neler?:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz