500 Metrelik FAST Teleskobu
Okuma Süresi
1 dakika

Çin’in 500 metrelik ‘FAST’ teleskobu, Nisan ayında dünya genelindeki bilim insanlarının araştırmalarına açılıyor. Ülke dışındaki gökbilimcilerin, yıllık gözlem süresinden yüzde 10 pay elde edebileceği ifade ediliyor. 

Çin’in 500 metrelik ‘FAST’ teleskobu, 1 Nisan 2021 tarihi itibarıyla global anlamda bilim dünyasına açılıyor. ‘The Sky Eye (Gök Gözü)’ adı verilen çanak şeklindeki teleskobun, dünyanın en büyük açıklıklı küresel radyo teleskobu olduğu ifade ediliyor. 500 metre açıklığa sahip olan teleskobun, pulsarları ve diğer astronomik hedefleri tespit etmek için kullanılacağı belirtiliyor. Teleskobun ayrıca, gökyüzündeki olası bir uzaylı yaşamını araştırmak için de kullanılabileceği dile getiriliyor.  

Ülke dışındaki bilim insanlarının, Çin’deki “Ulusal Astronomi Gözlemevi”ne online olarak başvuru yapabileceği ifade ediliyor. Başvuruların incelenmesinin ardından ise 1 Ağustos’tan itibaren gözlemlerin, kademeli olarak başlatılacağı belirtiliyor. ‘FAST’ teleskobunun baş mühendisi Jiang Peng; toplam gözlem süresinin yaklaşık yüzde 10’unun, bu yıl uluslararası gökbilimcilere tahsis edileceğine işaret ediyor.  

The Sky Eye’, dünyadaki en büyük ‘FAST’ teleskobu olma niteliği taşıyor 

The Sky Eye Teleskobu

Diğer yandan; ‘FAST’ teleskobu, resmi olarak 11 Ocak 2020 tarihinde hizmete açılmıştı. Ancak gözlemler, bu tarihten çok önce başlatılmıştı ve teleskop ile şu ana kadar 240 pulsar görüntülenmişti. Görüntülenen en önemli pulsarlardan bir tanesi, ‘Messier 92’ yıldız kümesinde yer alıyordu. Söz konusu pulsarın, normal pulsarlardan çok daha hızlı bir biçimde saniyede 316.5 dönüş yapabildiği ve kendisine eşlik eden yıldızdan madde emip tekrar dışarı verebildiği ifade edilmişti.  

Bununla birlikte; Çin’in The Sky Eye adı verilen ‘FAST’ teleskobu, dünyadaki en büyük ‘FAST’ teleskobuydu. ‘The Sky Eye’ın ayrıca, Porto Riko’daki ‘Arecibo Gözlemevi’nde yer alan radyo teleskobunun çökmesinin ardından belirli türlerde gözlem yapabilen tek teleskop olduğu belirtilmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Uçan Taksiler Gerçek Oldu: Çin’de Hizmete Başladı

Çin’de Satışa Sunulan ‘Xiaomi Mi 11’, 5 Dakikada 350 Bin Adet Sattı! 

Çin’de, ‘Alibaba’ Hakkında Tekelcilik Karşıtı Soruşturma Başlatıldı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz