Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaDijitalMobil Konser ve Performans Uygulaması: Musixen 

Mobil Konser ve Performans Uygulaması: Musixen 

Mobil konser uygulaması olarak 2020 yılında kullanıma açılan Musixen, dijital müzisyen ve mekan pazaryeri olarak konumlanıyor. Müzisyen ve sahne sanatçılarının canlı performanslarının izlenebileceği uygulama ile etkinlikler, dijital ortama taşınırken sanat-severler de istedikleri yerde dijital olarak konser izleme keyfine kavuşuyor. Ayrıca müzik, sahne sanatları ve tiyatro gibi pek çok alanda performans sergileyen sanatçılar, Musixen’e dahil olarak hem seslerini duyurabiliyor hem de canlı yayınlar üzerinden gelir elde edebiliyor. 

Sanat, pandemi döneminin en çok vurduğu alanlardan biri oldu. Birçok müzisyen ve sahne sanatçısı, bu dönemde seyircisiyle buluşamadı ve gelir kaybı yaşadı. Ancak gelişen teknoloji ve dijitalleşmeyle, konserler ve performanslar akıllı cihazlar üzerinden evlerimize girdi. Çalışmalarına 2019 yılında başlanan Musixen, 6 aylık yazılım geliştirme süreci sonrası 2020 yılının Mayıs ayında mobil konser uygulaması olarak kullanıcı beğenisine sunuldu.  

Aktarılan detaylara göre; müzisyen ve sahne sanatçılarının seslerini duyurabilecekleri, sanatseverlerin de sevdikleri sanatçıların canlı performanslarını izleyebilecekleri uygulama ile etkinlikler, dijital ortama taşınıyor. Böylece sevilen sanatçılar, ev konforunda izlenebiliyor. Bugüne kadar yaklaşık 200 bin dolar yatırım yapılan girişimle; Türkiye’nin adını YouTubeInstagramSpotify, Facebook gibi global devlerin arasına sokmak, kaliteli dijital canlı müzik performansları ve canlı sahne sanatlarının yer aldığı global bir içerik platformu oluşturmak amaçlanıyor. 

Musixen’de, kaliteli ve özgün canlı müzik yayını yapabilmek adına tecrübeli müzik insanlarının bulunduğu bir “Müzik Komitesi” yer alıyor. “Müzik Komitesi”, canlı performans sergilemek isteyen kişilerin paylaşacağı maksimum 4 dakikalık video performanslarını değerlendiriyor ve olumlu görüş bildirdikleri durumda ilgili sanatçıylMusixen uygulamasında canlı yayın yapabileceği bir link paylaşıyor.  

Musixen uygulaması üzerinden konserler, saat 21.30’da başlıyor

Musixen Uygulaması

Diğer yandan; 2 ayda 400 farklı canlı yayın gerçekleştirilen Musixen uygulaması içerisinde, 20 binden fazla kullanıcı ve 300’ün üzerinde kayıtlı müzisyen yer alıyor. Poptan elektroniğe, rock’tan halk müziğine pek çok müzik türünden sanatçının yer aldığı uygulamada, canlı konserler saat 21.30’da başlıyor. İzleyiciler, canlı yayın esnasında uygulama üzerinden çeşitli paketler satın alarak sanatçıya destek olabiliyor ve sanatçılar, buradan da gelir elde edebiliyor. Dileyen sanatçılar ayrıca, düzenledikleri canlı yayınlar için biletleme de yapabiliyor. 

Musixen kurucusu Çağrı Bozay, konuya ilişkin açıklamasında “Eylül ayında hayata geçireceğimiz pek çok yeni özellik olacak. Örneğin eğlence mekanlarının ihtiyaç halinde hızlı bir şekilde müzisyenlere ulaşabilecekleri ve davet edebilecekleri listeleme hizmeti olacak. Sadece müzik de değil, farklı alanlarda da çalışmalarımız var. Musixen Kids ve Musixen Tiyatro kategorilerini yakın zamanda kullanıcılarımız ile buluşturacağız ve Adile Naşit’le Uykudan Önce, Barış Manço ile 7’den 77’ye gibi yer etmiş 90’ların ruhunu yakın zamanda dijital ortama taşıyarak kullanıcılarımıza birçok alanda deneyim sunmayı planlıyoruz” ifadelerini kullanıyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

HES Uygulamasına ‘İhbarda Bulun’ İsimli Bir Şikayet Özelliği Geldi!

Pocket Uygulaması: Sevdiğiniz İçerikleri Kaydedin, İnternetsiz Okuyun

İstegelsin Uygulamasının Yeni Normal Verileri Açıklandı! 

Yeni Nesil Yazarlar İçin Mobil Uygulama: E-debiyat  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR