Sık sık gündeme haberlerle gelen “uçan taksi” Çin ’de hizmet vermeye başladı. Otonom hava aracı şirketi EHang’in Çin ’de hizmete başlayan sürücüsüz uçan taksi si ziyaretçileri kabul etmeye başladı. 

Uçan taksiler ve uçan arabalarla alakalı gündeme sık sık haberler geliyor. Ancak henüz prototip olarak gördüğümüz ve pek çok kişinin çocukluk hayali olan “uçan taksi”ler sonunda gerçek oldu. Çin’de hizmet vermeye başlayan drone (uçan) taksi hizmet vermeye başladı. 

Otonom hava aracı şirketi EHang, 2020’nin Haziran ayında yaptığı bir etkinlikle sürücüsüz uçan taksi hizmetini resmi olarak duyurmuştu. Şirket haziran ayında gerçekleştirdiği etkinlikte Guangzhou şehrinde insan yolcuları taşıyacak kadar büyük bir drone göstermiş ve bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz uçan taksileri görücüye çıkarmıştı. Çin’de tanıtılan uçan taksi artık resmi olarak hizmete açıldı. 

Geliştirici firma EHang, Stratejik Ortağı Greenland Hong Kong ile birlikte geliştirdiği turizm gayrimenkul projesi için drone taksi uygulamasına başladı. 

Çin’deki popüler bir gezi yeri olan Zhaoqing’de bulunan turizm gayrimenkul projesinde (Forest Lake) hayata geçirilen projede uçan taksiler kullanılıyor. Dünyanın ilk operasyonel kentsel hava taşımacılığının hizmete açıldığı bu projede pilot program kapsamında Zhaoqing’i ziyaret eden misafirler ve şehir sakinleri sürücüsüz EH216 AAV model numaralı uçan taksiye binerek doğal manzaraların tadını çıkarabiliyor.

Çin ‘deki uçan taksi 130 km/h hıza çıkabiliyor

Drone (uçan) taksinin teknik özellikleri hakkında pek fazla detaya girilmese de drone (uçan) taksinin bir saat havada kalabildiği ve kokpitin iki kişilik olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra haziran ayında düzenlenen etkinlikte, uçan taksinin 130 km/h hıza kadar çıkabildiği belirtilmişti. Ayrıca uçan taksinin otonom olarak çalıştığı, komuta ve kontrol merkezinden 4G ve 5G telefon ağı üzerinden sinyaller alarak kontrol edildiği aktarılmıştı. Uçan taksinin iki kişilik kokpitinde 220 kg’a kadar ağırlık taşıyabildiği ve tek seferde 30 km mesafe kat edebileceği belirtilmişti.

Çin’de hizmet vermeye başlayan uçan ve otonom taksinin daha geniş kapsamda kullanılacağı ve geleneksel helikopterlere nazaran daha fazla artısı olduğu söyleniyor. Daha güvenli olmalarının yanı sıra daha az ses çıkaran otonom uçan taksi atmosfere de zararlı madde yaymıyor. Uçan taksinin otonom olması ve pilotun bulunmaması da elbette ki daha ucuza mal olmasına imkan tanıyor.

İlginizi Çekebilir:

Çin’de İlk Onayı Alan Drone (Uçan) Taksi Tanıtıldı

Uber ve Hyundai uçan taksi projesini tanıttı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz