Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Tüm dünyada 10 milyon kullanıcı sayısına ulaşan ve son dönemlerin en popüler sosyal medya platformlarından olan Clubhouse ’tan dünyanın yarısının telefon numarası sızdırılmış. Clubhouse’tan çalınan 3.8 milyar telefon numarasının Darknet’te satışa çıkarılacağı açıklandı. 

Pandemi ile birlikte hayatımızın içine giren ve kısa sürede patlama yaşayan sesle iletişim platformu Clubhouse, geçen günlerde davetiye ile girişin kalktığını açıklamıştı. Artık kullanıcılar herhangi bir davetiye gerektirmeden sosyal medya platformuna üye olabiliyor. Söz konusu duyurunun ardından bugün ortaya çıkan yeni bir bilgi ise herkesi dehşete düşürecek nitelikte. Daha önce pek çok veri ihlalinin yaşandığı Clubhouse’un kullanıcı telefon numarası veritabanının hack’lendiği iddia ediliyor. 

Clubhouse’a üye olmayan kişilerin de numaraları açığa çıktı!

İddiaların sahibi @mruef isimli bir Twitter kullanıcısı. Marc Ruef’in resmi Twitter hesabından paylaştığı bir fotoğraf Clubhouse veritabanının hack’lendiğini ve 3.8 milyar kişinin telefon numarasının sızdırıldığını ortaya koydu. Çalınan söz konusu telefon numaralarının arasında; sabit, mobil ve kurumsal telefon numaralarının yer aldığı belirtiliyor. 10 milyon kullanıcısının bulunduğu Clubhouse ’tan nasıl bu kadar telefon numarası çalındığı da belli oldu. Clubhouse’a kayıt olurken kullanıcıların telefon numaralarını girmeleri gerekiyor. Daha sonra Clubhouse kullanıcının telefonundaki diğer numaraları da tarıyor ve veritabanına ekliyor. Ayrıca platform, söz konusu rehberi puanlıyor ve ne kadar Clubhouse üyesinin rehberindeyse puan o kadar yükseliyor. Bunu sadece Clubhouse’un değil pek çok sosyal platformunun yaptığı iddia ediliyor. 

Twitter’da paylaştığı fotoğrafla ortaya ciddi bir skandal çıkana Marc Ruef, Clubhouse üyelerinin telefon rehberindeki tüm kişilerin numaralarının çalındığını ve Clubhouse’a üye olmasalar bile numaralarının Darknet’te satışa çıkacağını açıkladı. 

Hacker, numaraları Google’ın kuruluş gününde açık artırmaya çıkaracak

Clubhouse telefon numaraları veritabanını hack’leyen ve tüm dünyanın yarısının numarasını çalan Hacker, 4 Eylül’de bir açık artırma yapacağını dile getiriyor. Söz konusu saldırının oldukça özel olduğunu belirten saldırgan Google’ın 23. kuruluş gününde açık artırmayı düzenleyeceğini söylüyor. Ayrıca ispatlamak amacıyla Japonya’ya ait 83 milyon telefon numarasını içeren bir paketin indirmeye hazır olduğunu vurgulayan Hacker, uzun zaman boyunca konuşulacağa benziyor. 

Çalınan 3.8 milyar telefon numarası skandalının ardından konuyla alakalı yapılan bir açıklama şu an için bulunmuyor. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

Clubhouse Davetiyesiz Girilmez Dönemine Son Veriyor

Clubhouse, İhtiyaç Duyduğundan Çok Daha Fazla Kullanıcı Verisi Topluyor! 

1,3 Milyon Clubhouse Kullanıcı Verisi Sızdırıldı!

3 bin liralık yerli üretim Oppo A74 inceleme : Oppo A74 kamera performansı nasıl?:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz