Avrupa Merkez Bankası, paylaştığı blog gönderisinde Bitcoin’i yerden yere vurdu. Kurum, Bitcoin’in değerinin spekülasyondan ibaret olduğunu da açıkladı.

Dünya çapında büyük popülerliğe kavuşan kripto para sektörü, bazıları için kazanç kapısı olurken, bazıları için derin bir kayba neden oldu. Oldukça iniş çıkışlı ve tehlikeli olan bu sektör, son olarak FTX borsasının çökmesiyle derinden yara almışken yakın bir zamanda Avrupa Merkez Bankası’ndan önemli bir bildiri geldi.

Avrupa Merkez Bankası, resmi bloğunda yayımladığı yazıda Bitcoin hakkında endişe verici ifadeler kullandı. Merkez Bankası, Bitcoin’in değerinin spekülasyondan ibaret olduğunu belirtirken kripto para biriminin değerinin daha fazla düşeceğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası’nın Yazısından Öne Çıkanlar

Bitcoin’in Değeri Daha Fazla Düşecek

“Bitcoin’in değeri Kasım 2021’de 69.000 USD ile zirve yaptı ve 2022 Haziran ayının ortalarında 17.000 USD’ye düştü. O zamandan beri değer 20.000 USD civarında dalgalandı. Bitcoin savunucuları için görünüşteki dengelenme, yeni zirvelere giden yolda bir soluklanma sinyali veriyor.

Öte yandan, daha büyük olasılıkla, yersiz olmaya giden yoldan önce yapay olarak teşvik edilen son bir nefestir – ve bu, FTX iflas edip Bitcoin fiyatını 16.000 USD’nin çok altına çekmeden önce zaten öngörülebilirdi.”

”Bitcoin’in Değeri Tamamen Spekülasyona Bağlı”

“2010’ların ortalarında, Bitcoin’in değerinin kaçınılmaz olarak yeni zirvelere çıkacağı umudu anlatıya hâkim olmaya başladı. Ancak Bitcoin bir yatırım olarak da uygun değil. Nakit akışı (gayrimenkul gibi) veya temettü (hisse senetleri gibi) yaratmaz, üretken olarak kullanılamaz (ham maddeler gibi) veya sosyal fayda sağlamaz (altın gibi). Bitcoin’in piyasa değeri bu nedenle tamamen spekülasyona dayanmaktadır.”

”Bitcoin’i Yasal Açıdan Ele Alınmamalı, Meşrulaştırılmamalıdır”

“Bitcoin ne bir ödeme sistemi ne de bir yatırım şekli olarak uygun görünmediğinden, yasal açıdan ele alınmamalı ve bu nedenle meşrulaştırılmamalıdır. Benzer şekilde, finans sektörü, elde edebilecekleri kısa vadeli kârlara rağmen Bitcoin yatırımlarını teşvik etmenin uzun vadeli zararlarına karşı dikkatli olmalıdır. Müşteri ilişkileri üzerindeki olumsuz etki ve tüm sektördeki itibar hasarı, Bitcoin yatırımcıları daha fazla kayıp yaşadıktan sonra çok büyük olabilir.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz