Samsung, geçtiğimiz ay başlattığı ‘Kendin Tamir Et’ programı için yeni bir uygulamanın patentini aldı. Aynı zamanda elde edilen bazı bilgilere göre şirket, bu programı yakın zamanda daha çok ülkede ve daha fazla cihaz için kullanıma sunacak.

Apple gibi geçtiğimiz aylarda ‘Kendi cihazını kendin tamir et’ sistemini başlayan Samsung, bu sistemi önce Galaxy S20, S21 ve Tab S7 Plus modelleri için sunmuştu. Samsung yetkilileri ilk olarak sadece ABD’de kullanılan sistemin, ilerleyen dönemlerde tüm dünyada ve daha fazla cihazda kullanıma sunmak istediklerini açıklamıştı.

Kısa süre önce ortaya çıkan bilgiler doğrultusunda Samsung, bu sistemi daha fazla cihaza yaymak için çalışmalara başladı. Üstelik bu proje için bir uygulama bile geliştirildi.

Samsung’un Tamir Uygulamasının Patenti Alındı

İlk önce sadece Samsung’un resmi sitesindeki kılavuzlar aracılığıyla yapılabilen tamir işlemi için şirket, bir tamir uygulaması geliştirdi. “Self Repair Assistant” ismindeki bu uygulamanın patenti için geçtiğimiz haftalarda ABD Patent Ofisine başvuru yapıldı. Patentin açıklamasına göre bu uygulama, desteklenen Samsung cihazlarının onarımı için kılavuzlar, ipuçları ve gerekli parçaların satın alınabilmesini sağlayacak.

Başvuru sırasında görünen uygulamanın simgesi, mavi bir arka plan üzerinde stilize edilmiş bir dişli çark ve İngiliz anahtarından meydana geliyor. Uygulamayla ilgili ise bir açıklama yer aldı. “Akıllı saatlerin, tabletlerin, cep telefonlarının ve kulaklıkların kendi kendine kurulumu ve kendi kendine bakımı için cep telefonlarına yönelik bilgisayar uygulama yazılımı.”

Yapılan açıklamaya göre Samsung, kendin onar programını Galaxy saatleri ve kulaklıklarını içerecek şekilde genişletiyor. Bununla birlikte amaç kullanıcılarının kendin yap onarımları için telefon parçaları ve araçları edinmelerine izin vermek oldu.

2023 Yılı İçinde Tüm Avrupa Ülkelerinde Kullanıma Sunulması Bekleniyor

Bu noktada iFixit ile ortaklık kuran Samsung, uygulamanın kullanıma sunulması ile bu servisini daha fazla cihazda kullanıma sunabilir. Aynı zamanda bazı teknoloji analistlerine göre Samsung, 2023 yılı içerisinde “Kendin Tamir Et” servisini tüm Avrupa ülkelerinde kullanıma sunacak.

Yakın bir gelecekte çok daha fazla kullanılabilir olması beklenen bu servisin, akıllı telefonları servise vermekten çok daha uygun fiyatlı bir alternatif olarak öne çıkması bekleniyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz