fotoğraf: AP
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Coronavirüs aşısı hakkında birçok ülke ve ilaç firması tarafından yoğun çalışma yapılıyor. ABD Başkanı Donald Trump, Covid-19 ‘a karşı aşı denemesinin ilkinin yapıldığını bildirdi ve “Bu tarihte en hızlı geliştirilen aşılardan biri.” dedi.

Tüm dünyada etkisini gösteren coronavirüse karşı aşı çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Birçok ilaç firması ve devlet destekli kurumlar, üniversiteler bu alanda çalışma yaparak coronavirüsün yayılımını azaltabilecek bir çözüm arayışında. Bu alanda Almanya’da geliştirilme aşamasında olan aşıyı satın almak için yaptığı teklifle son günlerin konuşulan ismi ABD Başkanı Donald Trump, coronavirüs aşısı alanında ilk denemenin yapıldığını duyurdu.

AP’nin aktardığı bilgilere göre, ABD’de klinik ortamda ilk aşı denemelerinin başladı. ABD’li araştırmacılar Pazartesi günü coronavirüse karşı ilk deneysel aşıyı test etmeye başladı. Gelen bilgilere göre aşı ilk olarak 43 yaşında iki çocuk annesi bir kişi üzerinde denendi. Şu ana kadar 4 sağlıklı gönüllü üzerinde denenen aşının denendiği paylaşılan bilgiler arasında.

Washington Kaiser Permanente Araştırma Enstitüsü’nde yürütülen çalışmanın lideri Dr. Lisa Jackson yaptığı açıklamada “Herkes bu acil durumda ellerinden geleni yapmak istiyor.” dedi.

Aşının ilk uygulandığı gönüllü 43 yaşındaki Jennifer Haller ise aşı yapılmadan önce “Hepimiz çaresiziz. Bu, benim için bir şeyler yapmak adında inanılmaz bir fırsat ”dedi. Araştırma kapsamında toplamda 45 kişiye 1 ay arayla 2 doz aşı yapılacak.

Bilim insanları test aşamasında kullanılan virüsün genetik kodlarının değiştirildiğini ve bu yüzden deneyde yer alan kişilerin corona virüse bağlı bir sağlık sorunu yaşamayacağının bilgisinin altını çiziyor.

Yakın zamanda gönüllü denekler ile aşı testlerinin 45 kişi üzerinde denenmesi planlanıyor. Çalışmaların başarıyla sonuçlanması halinde coronavirüs aşısı için federal kurumlardan onay alınması gerekiyor. Bu süre ise 12 ila 18 ay arasında bir süre gerekli.

Coronavirüs sonrası olan tüm gariplikler DigiToll’de

Donald Trump Coronavirüs Açıklaması

donald trump coronavirus

Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen Trump coronavirüs aşısı hakkında “Bu tarihte en hızlı geliştirilen aşılardan biri.” dedi. Aşı denemesinin ilkinin yapıldığını açıklayan Trump, salgının daha ne kadar süreceğine dair soruya, “İyi bir iş çıkarırsak uzmanlar, virüsü yenmemizin temmuz ya da ağustosu bulabilir.” yanıtını verdi.

Donald Trump, halkın coronavirüse karşı izlemesi gereken adımlar hakkında da bilgi verdi. Trump, “Virüsle mücadele ederken, virüsün yayılmasını ve bulaşmasını önlemek için hepimizin kritik rolü var.” uyarısında bulundu.

Trump, genç ve sağlıklı kişiler için virüsün hayati tehlike arz etmemesine rağmen, bu kişilerin virüsün yayılmasında katkıları olabileceğine, bu nedenle de dikkatli hareket etmeleri gerektiğine işaret etti. Trump Ayrıca “ABD’liler 10 kişiden fazla gruplar halinde bir araya gelmekten kaçınmalı. İnsanlar barlar, restoranlar, yemek yerlerinden uzak durmalı ve mümkünse seyahat etmemelidir.” ifadesini kullandı.

Tüm Coronavirüs haberleri için tıklayınız.

Coronavirüs canlı harita için tıklayınız.