Twitter Reklam Durdurma Cezası

TwitterPeriscope ve Pinterest, geçen yılın Ekim ayında yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında hala Türkiye’de temsilci bildirmedikleri gerekçesiyle reklam durdurma cezası aldı. Konuya ilişkin açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, bir sonraki yaptırım aşamasının bant genişliği daraltma olduğuna işaret etti. 

Türkiye’de geçen yılın ortalarından beri çalışmaları devam eden sosyal medya düzenlemesi, 2020 yılının Ekim ayında Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaşmış ve yürürlüğe girmişti. Düzenleme kapsamında; Türkiye’den günlük erişimi 1 milyonun üzerinde olan yurt dışı kaynaklı sosyal medya platformlarına, ‘sosyal ağ sağlayıcı’ şeklinde bir tanımlama getirilmişti. Buna göre; sosyal ağ sağlayıcıların, Türkiye’de temsilci bildirmesi gerekiyordu. Temsilci bildirmeyen platformların ise aşamalı olarak para cezası, reklam yasağı ve bant genişliği daraltma uygulamalarıyla karşı karşıya kalacağı dile getirilmişti. Bunun üzerine; TikTok, VK, YouTubeLinkedIn ve Dailymotion gibi bazı platformlar, Türkiye’de temsilcilik açacağını açıklamıştı.    

Kısa bir süre önce, Facebook ve Instagram da yasa kapsamında temsilci bildiren platformlar arasına katıldı. Fakat TwitterPeriscope ve Pinterest, konuyla ilgili sessizliğini koruyordu. İlgili platformlara, halihazırda verilmiş 10’ar ve 30’ar milyon liralık para cezaları da bulunuyordu. Kısa bir süre içerisinde de üçüncü yaptırım aşaması kapsamında reklam yasağı gelmesi bekleniyordu. Yaşanan gelişmeler sonrası; TwitterPeriscope ve Pinterest, sosyal medya yasası kapsamında belirtilen süre dolmasına rağmen hala Türkiye’de temsilci bildirmedikleri gerekçesiyle reklam durdurma cezası aldı. Söz konusu platformların tekrar temsilci bildirmemesi durumunda ise ilk aşamada yüzde 50, ikinci aşamada yüzde 90 bant genişliği daraltma cezası ile karşı karşıya kalacakları ve platformlara erişimin, dolaylı yoldan kısıtlanacağı ifade edildi.  

İşte Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan’ın Twitter Türkiye temsilcisi ile ilgili açıklaması! 

Twitter Türkiye Temsilcisi

Diğer yandan; konuyla ilgili ilk açıklama, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan tarafından yapıldı. Sayan, Twitter Türkiye temsilcisi ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren yasanın 3’ncü aşaması olan “Reklam Yasağı”, Resmî Gazete’de yayımlandı. 7253 sayılı yasa gereği Türkiye’ye resmi temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketleri, artık ülkemizden reklam alamayacak. 

Reklam yasağının uygulamasını; BTK, BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumlarımız hassasiyetle denetleyecek. Ayrıca reklam veren şirketlere de ceza kesilecek. Reklam yasağı uygulanmadan Türkiye’ye temsilci atamayı ve yükümlülükleri yerine getirmeyi kabul eden sosyal ağ şirketlerine teşekkürlerimi sunuyorum.  

Hiçbir vatandaşımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmasını istemiyoruz. Lakin milletimizin; verilerini, gizliliğini ve haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Dijital faşizm ve kural tanımazlığın Türkiye’de hakim olmasına asla müsaade etmeyeceğiz. 

Dileriz ki hala temsilcisini bildirmeyen Twitter ve Pinterest de ivedilikle gerekli adımları atarlar. Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağların bant genişliğinin daraltılması en son istediğimiz yol. Taciz, istismar, iftira ve hak ihlalleri bir özgürlük değil suçtur! Hiç kimsenin bu ve benzeri suçları özgürlük kisvesi altında işlemesine asla müsaade etmeyeceğiz.” 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

‘Facebook’ ve ‘Instagram’a Reklam Yasağı Uygulaması Yolda! 

Facebook, Sosyal Medya Yasası Kapsamında Türkiye’de Temsilci Atayacağını Açıkladı 

LinkedIn, Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Türkiye’de Temsilci Atayacağını Açıkladı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz