Uçabilen otomobil PAL-V Liberty

Uçabilen otomobil PAL-V Liberty, seri üretim aşamasına geçiyor. Hem karada hem de havada gidebilen otomobil, 3 dakika içerisinde uçan bir arabaya dönüşebiliyor.  

İnsanların uzun yıllardır hayal ettiği uçan arabalar gerçek olmaya başlıyor. Hollanda merkezli PAL-V şirketinin, 2018 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttığı PAL-V Liberty, seri üretime geçecek. Uçabilen otomobil PAL-V Liberty, ticari amaçlarlar için kullanılacak. Bu araba, uçak karışımı araç, Hindistan’ın Gujarat eyaletinde üretilmeye başlanacak.  

PAL-V Liberty özellikler

PAL-V Liberty özellikler

Karada yolculuk yaparken saatte 160 kilometre hıza ulaşabilen PAL-V Liberty, uçmaya başlayınca saatte 180 kilometre hıza ulaşabiliyor. Tam dolu bataryası ile birlikte 500 kilometre yol gidebilen PAL-V Liberty, sadece üç dakika içerisinde uçan bir otomobile dönüşüyor. Ticari amaçlarla kullanılması planlanan PAL-V Liberty, sıfırdan, 100 kilometre hıza 9 saniyede ulaşıyor. Üç tekerlekli bir yapısı olan otomobil, oldukça şık bir tasarıma sahip. İniş yapmak için 30 kilometrelik bir alana ihtiyaç duyan PAL-V Libert, uçuş anlamında kolay bir kullanıma sahip olsa bile yine de uçuş eğitimi gerektiriyor. Pal-V Baş Mühendisi Mike Stekelenburg, PAL-V Libert için  “Jirouçak prensibi bize sadece güvenli ve kolay kullanılabilen bir uçan araba sunmuyor. Aynı zamanda mevcut standartlara uygun, kompakt bir model geliştirmemize de imkan veriyor. Bu da uçan araba için önemli bir faktör.” diyor.

Uçabilen otomobil PAL-V Liberty’nin gövdesi alüminyum, karbon fiber ve titanyum malzemeden oluşuyor. Otomobilin toplam ağırlığı ise 664 kilogram. Hindistan’da üretilmesi amaçlanan otomobilin tüm dünyaya satılması planlanıyor. Önümüzdeki yıl seri üretime girecek olan otomobil, en yakın zamanda şanslı müşterilerine hizmet etmeye başlayacak 

Uçabilen otomobil PAL-V Liberty tanıtım videosu 

Uber ve Hyundai uçan taksi projesini tanıttı

Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES), Uber ve Hyundai tarafından ortaklaşa geliştirilen dört kişilik, elektrikli uçan taksi tanıtıldı. İşte uçan taksinin özellikleri

Uber ve Hyundai, CES 2020’de ortak projeleri olan dört kişilik, elektrikli uçan taksinin model tanıtımını yaptı. Fuarda, 2023 yılında ilk prototipinin yapılacağı duyurulan uçan taksinin Uber uygulamasından şehir içi ulaşım için kullanılacağı açıklandı.

Hyundai S-A1’in tasarımı Uber Elevate tarafından geliştirildi S-A1 aynı zamanda Hyundai’nin “Kentsel Hava Devinim” (UAM) projesinin ilk ürünü olarak öne çıkıyor. Uçan taksisinin hızının saatte maksimum 290 kilometre, uçuş yüksekliğinin ise 300 ile 600 metre arasında olacağı gelen ilk bilgiler arasında. Uçan taksinin uçuş menzilinin de maksimum 100 kilometre olacağı söyleniyor.

İnternet Dolandırıcılığı – Timur Akkurt & Ekin Kollama

Giriş seviyesi cep telefonu, Nokia C2 tanıtıldı