Coronavirüs daha da büyük bir hızla dünya geneline yayılırken kağıt paralar, pek çok kişiye temas ettikleri ve tüm dünyada dolaşıma girebildikleri için halk sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturmaya başladı.Ülke genelindeki banknotları sterilize etme çabasında olan Çin’in ardından yatırımcılargözünü kripto para dünyasına dikti.  

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılmaya başlayan ve son 10 yılın en ölümcül virüsü olduğu söylenen Coronavirüs dolayısıyla kağıt paralar, pek çok kişiye temas ettikleri ve tüm dünyada dolaşıma girebildikleri için halk sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturmaya başladı. Bununla birlikte para alışverişinin, virüsün kişiden kişiye aktarılma yollarından birisi olduğu zaten biliniyordu.  

The Journal of Hospital Infection isimli tıp dergisinde kısa bir süre önce yayınlanan bir makale de Coronavirüsün metal, cam ve plastik yüzeylerde 9 güne kadar varlığını sürdürebileceğini ortaya koymuştu. Makalede bu yüzden; kapı kolu, kol dayanağı ve elektronik cihazlar gibi günlük hayatta sıklıkla dokunulan objelerin virüsle ilgili bir tehdit oluşturabileceğine işaret edilmişti. 2017’nin Nisan ayında yapılan bir çalışma da New York’ta dolaşan banknotlarda, 100’den fazla farklı bakteri türünün bulunduğunu göstermişti. 

yuan banknotes ile ilgili görsel sonucu

Konuyla ilgili endişenin tırmanmasının ardından Çin hükumeti, virüsün daha da yayılmasını engelleyebilmek adına Çin’deki bankalardan ellerindeki banknotları dolaşıma sokmadan önce dezenfekte etmelerini istedi. 15 Şubat tarihinde gerçekleştirilen bir basın toplantısında Çin devlet yetkilileri, bankaların yalnızca sterilize edilen banknotları dolaşıma sokabileceklerini ifade etti. Kağıt paraların sterilize edilmesi için ultraviyole ışınları ve ısı teknolojilerinin kullanıldığı da aktarıldı. Bununla birlikte; sterilizasyon işleminin ardından paraların, dolaşıma sokulmadan önce 7 ile 14 gün aralığında bekletileceği bildirildi. 

Hükumet, şu anda mobil ödeme sistemleri üzerine çalışıyor

Tüm bunlara ek olarak Çin bölgeleri arasındaki kağıt para akışı bir süreliğine durduruldu. Coronavirüs vakalarının yüksek olduğu şehirlerden gelen banknotların da Çin Halk Bankası (PBOC) tarafından kontrollü bir şekilde tutulacağı ifade edildi. Bankanın şu anda mevcut olarak virüsün bulaşmadığı yeni banknotları dolaşıma sokmak üzere çalıştığı biliniyor. Fakat yetkililer, yeni banknotlar dolaşıma girdikten sonra salgına sebep olmayacakları konusunda herhangi bir garanti veremiyor. 

Hükumet bu yüzden, halihazırda oldukça gelişmiş durumda olan mobil ödeme sistemleri üzerine çalışıyor. Kağıt para tehdit oluşturmaya başlaması dolayısıyla da yatırımcıların, kripto para dünyasına gözünü diktiği görülüyor. “The Guardian”ın 12 Şubat’ta yayınladığı verilere göre Bitcoin, şu anda 10 bin doların üzerinde işlem görüyor. Virüsün agresif bir şekilde yayılmasının ise müşterileri giderek artan oranda mobil ödeme seçeneklerine ve kripto para dünyasına yönlendireceği tahmin ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Coronavirüs için açıklamada bulundu

Coronavirüsün yayılmasını önlemek için drone kullanılacak!

Coronavirüs, Çin’deki hava kirliliğini azaltıyor