vegan et

Starbucks, Los Angeles merkezli bir bitki bazlı et üreticisi olan “Beyond Meat” ile iş birliği yapan gıda devleri arasına katıldı. İş birliği kapsamında Starbucks mağazalarında vegan et ve diğer bitki bazlı ürünleri içeren sandviçler satışa sunulacak. Uygulama ilk olarak Kanada’da başlayacak.  

Son dönemde birçok şirket tarafından vegan ürünlere yönelik adımlar atılıyor. Bu kapsamda en çok tercih edilen ürünler arasında bitki bazlı hayvansal ürünler. Dünyanın en büyük kahve zincirlerinden Starbucks vegan ürünler konusunda bir adım atarak Amerika merkezli bitki bazlı et üreticisi olan “Beyond Meat” ile iş birliği yaptı.

Aktarılan bilgilere göre Stabucks’ın, Kanada’daki satış noktalarında bu yılın bahar menüsünü gelecek hafta müşterilerinin beğenisine sunacak. Vegan müşteriler için halihazırda markada bulunan seçenekleri de içerisinde barındıran menüde, bitkisel bazlı vegan et içeren  bir sandviç de yer alacak.  

Bu yılın başlarında şirket, bünyesindeki bitki bazlı gıda seçeneklerini genişletmek istediğini ve daha çevre dostu bir menü oluşturmayı hedeflediğini açıklamıştı. Kanada’da satışa sunulmaya başlanacak olan yumurta, çedar ve “Beyond Meat” sosisli sandviç, Starbucks’ın 2020 yılında bu hedefleri doğrultusunda attığı ilk büyük adım oldu. Marka, kısa bir süre önce satış noktalarındaki plastik kamış kullanımını da aşamalı olarak azaltacağını duyurmuştu.  

Vagan Et Ürünleri Kullanan Şirketler 

vegan et urunleri

McDonald’s, KFC, Subway, Carl’s Jr. ve Hardee’s gibi pek çok gıda devi, 2009 yılında Ethan Brown tarafından kurulan “Beyond Meat ile iş birliği yapmıştı. Bu şirketler çeşitli ülkelerde ürün portföyünde bitki bazlı etlere yer vererek vegan et ürünleri kullanan şirketler kervanına katılmıştı. Marka tarafından laboratuvarlarda geliştirilen bitki bazlı etler, bilim ve teknolojinin ortak bir ürünü olarak görülüyordu. Bununla birlikte markaların böyle bir furyaya katılması da et üretiminin çevresel etkilerine yönelik artan farkındalığın bir sonucuydu.

İkilinin yapmış olduğu iş birliği, şimdilik Kanada’yla sınırlı olsa da Starbucks dünyanın en büyük gıda zincirlerinden biri olduğu için “Beyond Meat” açısından büyük bir kazanım oldu. Marka bir süredir, benzer şekilde bitki bazlı besinler geliştiren “Impossible Foods ile de sıkı bir rekabet içerisindeydi. Diğer yandan “Impossible Foods”, yakın zamanda “Disney” grubu ile benzer bir anlaşmaya imza atmıştı. Starbucks’la yapılan iş birliği, bu açıdan “Beyond Meat”in elini güçlendirmiş oldu. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

2020 yılında, Starbucks’ta Bitcoin ile ödeme yapılabilecek

Çin’de şirketler faaliyetlerini birer birer durduruyor: Starbucks da mağazalarını kapattı

Ev içinde sebze yetiştirilmesini sağlayan bahçe sistemi geliştirildi