Coronavirüs haritası ile virüsün yayılımı online olarak takip edebiliyor
Okuma Süresi
2 dakika

Çin’de ortaya çıkan ve son derece ölümcül olan, SARS benzeri yeni tip corona virüsü (COVID-19) dünyayı tehdit ediyor. Virüsün yayılımı da bu konuda en çok merak edilen konular arasında. İnsanların bu merakını gidermek isteyen bilim insanları Coronavirüs haritası geliştirdi.

Johns Hopkins Üniversitesi Sistem Araştırma ve Mühendislik Merkezi, Çin’den coronavirüsü izlemek için çevrimiçi bir harita oluşturdu. Coronavirüs haritası sayesinde, gerçek zamanlı olarak, COVID-19 virüsünün yayılması ve ölümleri gözlemlenebiliyor.

coronavirüs haritası

Herkese açık olan haritadaki veriler Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Avrupa’da yer alan hastalık kontrol merkezlerinden alınıyor.

Şu ana kadar çevrimiçi panelde doğrulanmış vaka sayısı ise çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Çin genelinde 80 bin 924 (11 Mart) doğrulanmış vaka olduğu belirtilirken, coronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı ise 3 bin 140 (11 Mart). Dünya genelinde ise toplamda 113 bin 702 (11 Mart) vakanın yaşandığı ve toplam 4 bin 12 (11 Mart) kişinin bu yüzden öldüğü doğrulanmış durumda. Çin, virüsle mücadele için 6 gün içinde 1000 kişi kapasiteli hastane inşa edileceğini açıklamıştı. Çin yaklaşık bir hafta içerisinde inşaatı tamamladı. Yeni inşaatın nedeni, kentte bulunan mevcut hastanelerin yatak ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşaması ve koronavirüs hastalığının belirtilerini gösteren hastaları bu nedenlerle geri çevirmesi. Bu durum, Wuhan’daki yetkililerle merkezi hükûmetin salgına yeterince hızlı müdahale edemediği yönünde eleştirilere neden olmuştu.

Coronavirüs Türkiye’de tespit edildi!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm Dünya’yı paniğe sevk eden virüsün Türkiye’de de tespit edildiği açıklandı. Dün gece (11 Mart) 00.50 sularında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu resmi basın toplantısında, Türk bir erkek vatandaşa yapılan coronavirüs testlerinin pozitif çıktığı açıklandı. Bakan Koca, coronavirüsün tespit edildiği hastanın kısa süre önce Avrupa’dan geldiğini ve virüsü Türkiye’ye taşıyıcı olarak girdirdiğini belirtti. 10 Mart Salı günü yüksek ateş ve mide bulantısıyla hastaneye başvuran vatandaşın coronavirüs olduğu yapılan testler doğrultusunda ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, enfekte olan hastanın ailesinin ve yakınlarının da gözlem altında tutulacağını ve gerekli önlemlerin alındığını belirtti. Hastanın durumunun şu an için iyi olduğu açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşların hijyene çok dikkat etmesi gerektiğini belirtirken zorunda olmadıkça yurt dışına çıkılmaması gerektiğini belirtti.

Çevrimiçi haritaya buradan erişebilirsiniz.

Türkiye’de Coronavirüs vakası sonrası olan biten DigiToll’de. İzlemek için tıklayın

Corona virüsünden korunmak için alınması gereken önlemler

Timur Akkurt, Prof. Dr. Esin Şenol ile dünyayı tehdit eden Corona Virüsü hakkında konuştu