İkinci el akıllı telefonlarda KDV oranı düşürüldü. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ikinci el akıllı telefon satın alımlarında KDV yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak uygulanacak. 

Geçen sene ağustos ayında çalışmalara başlanan “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” ile kullanılmış cep telefon ve tabletlerin yenilenmesi, sertifikalandırılması ve Yenileme Merkezleri’nin belirlediği standartlara uygun olarak satılması gibi adımlar atılmıştı. Türk Standartları Entitüsü (TSE)’nün üzerinden çalışmaya devam ettiği yeni standartlarda karar kılmıştı. Bu bağlamda ikinci el telefon düzenlemesi ile birlikte kullanılmış cihazların 1 yıl garantili olması ve Yenileme Merkezleri’nde yenilenerek satılması gerekiyordu. 2021 Ocak ayında yürürlüğe giren düzenlemeye yeni bir karar geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ikinci el akıllı telefon satın alımlarında KDV yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak uygulanacak. 

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yürürlüğe giren yeni karar ikinci el akıllı telefonların onarımı yapıldıktan sonra garantili bir şekilde satılacak ve KDV oranı ciddi bir düşüş yaşayacak. Bu durumun kullanıcının daha uygun fiyata akıllı telefon satın almasına olanak tanıyacak. 

Resimi Gazete’de yayımlanan ikinci el akıllı telefon KDV oranı açıklaması

MADDE l- 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayili Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Himetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararin eki I sayılı listeye aşağıdaki sıra eklenmiştir.

“21- “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik’ kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmek ve sertifikalandırılmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek teslimleri (Mükelleflerin, indírimli orana tabi işlemlerine art iade hesabına, bu sıra kapsamında teslim ettikleri mallar nedeniyle yüklendikleri vergiler dâhil edilmez.)”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan haberi Twitter’dan duyurdu

İlginizi Çekebilir:

Vodafone Yenilenmiş İkinci El Cihaz Kampanyası Başlattı: 1 Yıl Garantili

Dolap 5’inci Yılında İkinci El Eşya Satışlarına İlişkin Verilerini Açıkladı

İkinci El Telefon ve Tabletler Artık Garanti Belgesiyle Satılacak

Fiyat performans monitör : Samsung LS32A700NWU monitör inceleme:

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz