Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Sosyal medyada yayılan haber ve bilgilerin doğruluğunu teyit etmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yeni bir uygulama geliştirdiğini açıkladı. “Doğru mu?” ismiyle anılan yeni uygulama sayesinde kullanıcılar haber ve bilgilerin doğruluğunu kontrol edebilecek. 

Sosyal medyanın hayatımıza entegre olmasıyla birlikte pek çok kişi artık gündemi ana akım medya yerine sosyal platformlardan takip etmeye başladı. Ancak kullanıcılar haber takibini Twitter ve Facebook gibi platformlardan yaparken karşılarına doğru olmayan pek çok bilgi çıkıyor. Platformlar sayesinde çok hızlı bir şekilde yayılan bu yalan ve yanlış haberler bilgi kirliliğinin önünü açtığı gibi sorunları da beraberinde getiriyor. İşte bu yüzde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yeni bir adım attı. “Doğru mu?” ismini verdikleri bir uygulama geliştirdiklerini aktaran başkanlık, yeni platform sayesinde kullanıcıların sosyal medyada yayılan bilgi ve haberleri teyit etmesine olanak tanıyacak. 

İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un resmi Twitter hesabından yaptığı yeni bir paylaşımla duyurulan bu platform için uzun zamandır çalışıldığı ve uygulamanın yakın zamanda yayınlanacağı açıklandı. 

Şu an için test aşamasında olduğu belirtilen yeni nesil haber doğrulama uygulaması hakkında açıklamalarda bulunan Altun, vatandaşların kısa süre sonra “Doğru mu?”ya erişebileceğini belirtti. Sosyal medyada yayılan haber ve bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek amacıyla geliştirilen platform hem iOS hem de Android ekosistemi için yayınlanacak. 

Haber ve bilgi doğrulama uygulaması: Doğru mu?

Deneme aşamasında olan ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından geliştirilen haber teyit etme platformunun hangi konulara odaklanacağı ve ne tür içerikleri teyit edeceği henüz bilinmiyor. Ancak gündelik haberlerin doğruluğunu kontrol etmek açısından oldukça yararlı olabileceği düşünülüyor. Bunun yanı sıra yeni yayınlanacak olan uygulamanın halihazırda pek çok kişinin kullandığı Teyit.org platformuna benzeyeceği tahmin ediliyor. Söz konusu platformda tarihi olaylardan gündelik haberlere hatta siyasi olaylara kadar sosyal medya ve internette yayınlanan, doğruluğu şüpheli pek çok içerik araştırılıp kullanıcıya sunuluyor. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından geliştirilen Doğru mu? uygulamasının da Teyit.org’a benzeyeceği düşünülüyor. Hem iOS hem de Android kullanıcıları için yayınlanması beklenen uygulamanın detaylarını hizmete açıldıktan sonra daha rahat bir şekilde görebileceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Üniversite Öğrencilerinin Kullanması Gereken Uygulamalar

Trump’ın “Official Trump 2020” Uygulaması Play Store ‘dan Kaldırıldı

Clubhouse nedir, nasıl girilir? | İzinsiz Girilmeyen Uygulama:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz