daimler-ve-volvo-hidrojen-ile-calisan-kamyon-gelistirecek

Daimler ve Volvo dikkat çeken bir işbirliğine imza attı. İkili hidrojen ile çalışan kamyon üretmek üzere anlaşmaya vardı.Yeni nesil hidrojen hücre yakıtlı ve sıfır emisyonu hedefleyen kamyon modeli çalışmalarına başlamak amacıyla anlaşmaya varıldı. Dünyaca ünlü otomobil üreticilerinin yarı yarıya ortaklığı ile ortaya çıkacak kamyon için Volvo, 650 milyon dolarlık bütçe ayırdı. Buna ek olarak Daimler ise bugüne kadar geliştirdiği projeler ile çalışmaya katkı sağlayacak.

Hidrojen ile Çalışan Kamyon ile Hedef sıfır emisyon!

daimler-ve-volvo-hidrojen-ile-calisan-kamyon-gelistirecek

Kamyondaki yakıt hücresi, havadaki oksijeni ve sıkıştırılmış hidrojeni kullanarak motora güç vermek amacıyla elektrik üretiyor. Elektrikli araçlardan alıştığımız sessizlik üretilecek olan yeni kamyonda da devam edecek. Daimler, Mercedes-Benz Fuel Cell GmbH şirketi altında çalışmalarını sürdürüyor. İki otomobil üreticisi, iş birliği hakkında “Ortaklık, geliştirme maliyetlerini düşürecek ve ağır hizmet taşımacılığında yakıt pili sistemlerinin kullanılması hızlanacak.” açıklamasın bulundu.

Geleneksel dizel yakıtlı kamyonların aksine hücre yakıtlı kamyonlarda hidrojen ve oksijen, diğer bazı kimyasallar ile karıştırılarak elektrik enerjisi elde ediliyor. Ortaya çıkan elektrik enerjisi kamyonun motoruna gerek gücü sağlıyor. Günün sonunda dışarıya egzoz dumanı ve zararlı maddelerin aksine saf su çıkıyor. Böylelikle hem çevremiz korunuyor hem de sıfır emisyon salınımı gerçekleşiyor.

Henüz ortak projenin ismi açıklanmadı. Ortak girişim hem Daimler hem de Volvo’dan farklı ve bağımsız olarak çalışmalarını sürdürecek. Proje sürdürülebilir taşımayı hem de karbon salınımını azaltmayı hedefliyor. Bu hedefler kapsamında başlangıç için önemli bir işbirliğine imza atan bu iki şirket gelecekte adından sıkça söz ettirecek gibi görünüyor. Ayrıca bu alandaki rekabet de gittikçe artıyor. Örneğin Toyota, Mart ayında sıfır emisyon ile yüzlerce kilometre menzile sahip ağır hizmetler için tasarlanan hidrojen ile çalışan kamyon üzerinde çalıştığını duyurmuştu.

İlginizi Çekebilir:

Samsung Galaxy Note 20 Modelinin Tasarımı Ortaya Çıktı!

Yeni bir Samsung akıllı saat uygulaması, kullanıcılara el yıkama hatırlatması yapıyor

RÖPORTAJ ADAM, DÜNYA’YA BENZEYEN GEZEGEN, SAÇ KESİMİ, INSTAGRAM MÜZİK – DigiToll #11

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz