samsung-akilli-saat-el-yikama-hatirlatmasi

“Hand Wash” isimli yeni Samsung akıllı saat uygulaması, kullanıcılarına her birkaç saatte bir el yıkama hatırlatması yapıyor. Bununla birlikte uygulama, kullanıcıların lavabo başına gittiği andan itibaren en az 20 saniye boyunca ellerini yıkadıklarından emin olabilmek için 25 saniyelik bir zamanlayıcı başlatıyor.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19 salgını nedeniyle pek çok kişi, hijyen seviyesini yukarı çekmeye özen gösteriyor. Virüsün daha çok ellerimizle yüzümüze dokunduğumuz sırada solunum yollarımıza taşınması, el yıkama alışkanlığının artırılması gerekliliğinin de altını çiziyor. Konuyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan kılavuz, ellerin gün içerisinde sık sık ve en az 20 saniye süreyle yıkanması gerektiğine işaret ediyor. Samsung ise yeni geliştirdiği uygulama sayesinde kullanıcılarının konuyla ilgili daha tedbirli olmasını destekliyor. Aktarılan son detaylara göre; Tizen işletimi sistemi kullanan cihazlar için üretilen “Hand Wash isimli yeni Samsung akıllı saat uygulaması, kullanıcılara el yıkama hatırlatması yapıyor.  

samsung-akilli-saat-el-yikama-hatirlatmasi

Teknoloji devi Samsung’un akıllı saatlerinde kullanılmak üzere kullanıcı beğenisine sunulan uygulama, her birkaç saatte bir kişilere ellerini yıkamalarını hatırlatıyor. Lavabo başına gidildikten sonra ise Hand Wash”, kullanıcıların en az 20 saniye boyunca ellerini yıkadıklarından emin olabilmek için 25 saniyelik bir zamanlayıcı başlatıyor. Samsung akıllı saat sahipleri ayrıca, uygulama üzerinden ellerini en son ne zaman yıkadıklarını ve bu zamandan beri ne kadar süre geçmiş olduğunu da görebiliyor. Bu sayede öncesinden planlanan el yıkama düzeni kaçırıldığında kullanıcılar bilgilendiriliyor. Planlanan el yıkama düzeni, cihaz sahipleri tarafından kişiselleştirilebiliyor.

Uygulama, Hindistan’da yalnızca 2 haftada geliştirildi

Diğer yandan teknoloji devi, uygulamanın Hindistan’da bulunan Samsung Araştırma Enstitüsü’ndeki bir ekip tarafından evden çalıştıkları süreç boyunca yalnızca 2 hafta içerisinde geliştirildiğini aktardı. Yakın zamanda Google da benzer bir hamle yaparak yeni bir WearOS güncellemesi göndermiş ve sisteme bir el yıkama hatırlatıcısı eklemişti. Bu hatırlatıcının da Samsung gibi ellerin en az 20 saniye boyunca yıkandığından emin olabilmek için 40 saniyelik bir zamanlayıcı başlatıyor olduğu belirtilmişti.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İlgili haberler:

Samsung, “Gear 2” isimli akıllı saat modeline yazılım güncellemesi gönderdi

Samsung 65 yaş üstü kişilerin telefonlarını evden alıp onaracak

Oppo’un Pil Ömrüyle dikkat çeken yeni saati Oppo Watch tanıtıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz