Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Türkiye’de en çok hangi dijital içerik servisinin kullanıldığı açıklandı. Buna göre, Türkiye merkezli BluTV pazar payının yüzde 44’üne sahip olarak lider konumda. Netflix ve Amazon Prime ise kullanıcı sayısını artırdı. 

2020 yılında tüm dünya gibi Türkiye’de evde geçirdiği dönemlerde dijital sosyalleşmeye yöneldi. İşten eğitime, spordan hobiye kadar pek çok şeyi dijitalleşerek yaptığımız bir yılın ardından 2021’de böyle başladı. Evlere kapandığımız dönemde ise pek çok kişinin tercihi geleneksel medyadan çok dijital yayın akış servisleri oldu. Bu bağlamda pek çok dijital içerik akışı sunan platform kullanıcı sayısını ciddi şekilde artırdı. Video akış hizmetlerini bir araya getirerek kullanıcılarına hizmet sunan JustWatch da Türkiye ‘de en çok kullanılan dijital içerik platformlarını açıkladı. Elde edilen veriler Türkiye’deki kullanıcıların en çok hangi platforma ilgi duyduğunu ortaya koydu. 

Açıklanan verilere göre, Türkiye’de en çok tercih edilen dijital içerik servisinin BluTV olduğunu ortaya koydu. JustWatch’un daha önce yaptığı bir açıklamada da yüzde 43’lük pazar payıyla ülkemizde lider olan BluTV, bu oranı artırarak pazarın 44’üne hakim olduğunu göstermiş oldu. 2020 yılının son çeyreğini içeren aratırşmada Netflix ve Amazon Prime Video’nun da kullanıcı sayısını artırdığı görüldü. 

Bu bağlamda Türkiye’deki kullanıcılar BluTV, Netflix ve Amazon Prime Video’ya ilgi göstermeye devam etse de diğer platforma olan ilgi azaldı. 

BluTV Türkiye’de lider olmaya devam ediyor

Araştırma sonuçlarına bakıldığında 2020’nin son çeyreğinde en çok tercih edilen video akış platformu yerli BluTV oldu. Pazar payının yüzde 44’üne hakim olan platformu ise İsveç merkezli Netflix takip etti. Netflix 2020’nin son çeyreğinde pazarın yüzde 25’ine hakim olurken, Amazon Prime Video ise yüzde 18’lik bir payla üçüncü sıraya yerleşti.

Açıklanan verilere göre, BluTV ve Netflix’in pazar paylarını yüzde 1 artırdı. Amazon Prime Video ise yüzde 2’lik bir artış gösterdi.

İlginizi Çekebilir:

Netflix, Android Cihazlarda Zaman Ayarlı Otomatik Kapanma Özelliğini Test Ediyor 

Amazon Prime Video, Türkiye Ağı İçin ‘Şubat 2021’ Takvimini Açıkladı 

Discovery’nin Ardından ‘Twozero Ventures’ da BluTV Yatırımcıları Arasına Katıldı! 

Ne izlesem diyenler için film ve dizi bulmanın pratik yolu: Netflix Roulette ve JustWatch:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz