Disney
Okuma Süresi
2 dakika

Eğlence sektöründe dünyanın en büyük medya şirketi olan Disney, Facebook’a reklam vermeyi durdurduğunu açıkladı. Nefret söylemleri gerekçesiyle reklam stratejisinde Facebook’a yer vermeyi durduran şirket, platforma 2020 yılının ilk yarısında 210 milyon dolar reklam bütçesi ayırmıştı.

The Verge tarafından paylaşılan habere göre; popüler animasyon film üreticilerinden biri olan Disney, Facebook sosyal medya platformuna reklam vermeyeceğini duyurdu.

Nefret ve ayrımcılık söylemlerini gerekçe gösteren şirket, sadece 2020 yılının ilk yarsında 220 milyon dolarlık reklam giderini Facebook’a ayırmıştı. ABD’nin en önemli kuruluşlarından İftira ve İnkârla Mücadele Birliği, Siyahi İnsanların Gelişmesi İçin Ulusal Birliği ve birçok dernek, Haziran ayında #kâriçinnefretidurdur etiketi ile şirketlere boykot çağrısında bulunmuştu.

Aralarında Hershey, Honda, Ben & Jerry’s ve en büyük telekom şirketlerinde Verizon ile işbirliğinin yapılmaması çağrısında bulunan sivil toplum kuruluşları, şirketlerin nefret söylemini ön plana çıkaran sosyal medya platformlarına reklam vermeyi kesmelerini istemişti. İlk olarak Coca-Cola, Unilever ve P&G Facebook ve şirketin sahip olduğu Instagram gibi sosyal medya platformlarında reklamları durdurduğunu açıklamıştı.

Disney
Disney logo

Disney, Facebook’a Hulu reklamları için sadece 15 günde 16 milyon dolar para harcadı

Özellikle Amerikalı siyahi vatandaşlar için ayrımcılık söylemlerinin önüne geçilemediği platformlara reklam bütçesinin ayrılmamasını öneren stratejiye son olarak Starbucks katılmıştı. Gıda ve tüketim sektöründe bulunan şirketlerin de içerisinde bulunduğu boykota, Starbucks en az yıl sonuna kadar bu politikaya uyum göstereceğini açıklamıştı. Uygulanan boykot ile, sosyal medya platformlarının içerik algoritmasını düzenlemesi planlanırken, şirketlerin uygun çözüm yollarını sunduklarında boykotun sonlanacağı belirtilmişti.

Bu boykota son olarak Disney katılırken, şirketin yeni yatırımı Hulu’nun tanıtımı için Instagram platformuna 15 gün için 16 milyon dolar bütçe ayırdığı belirtilmişti. Konu ile ilgili olarak Facebook sözcüsü ise söz konusu boykotu gündemine alarak açıklamalarda bulundu. “Nefret söylemini kaldırma ve eleştirel oylama bilgileri sağlamada önemli çalışmalara odaklandığını” belirten Facebook, hisselerinde ilk olarak %8 oranında kayıp yaşarken haberlerin gündemden çekilmesi ise hisselerin eski değerine geldiği görülmüştü.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Oppo A72 5G Akıllı Telefon, Geekbench Testinde Görüldü

Netflix, ‘Proje’ İsimli Yeni Filmi İçin Fragman Paylaştı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz