DisplayPort 2.0
Kaynak: theverge.com

Video Elektronik Standartları Kurumu (VESA) tarafından önerilen yeni bir dijital görüntü arayüzü olan DisplayPort 2.0, USB-C üzerinden 4K, 8K ve 16K video izlemeyi mümkün kılacak. Teknoloji-severler tarafından merakla beklenen sürüm, önümüzdeki yıldan itibaren cihazlarda kullanılabilmeye başlayacak. 

Video Elektronik Standartları Kurumu (VESA) tarafından önerilen yeni bir dijital görüntü arayüzü olan DisplayPort 2.0 teknolojisinin detayları, yavaş yavaş paylaşılmaya başladı. Aktarılan detaylara göre DisplayPort 2.0; HDR açıkken 60 Hz’de 8K görüntüyü, 144 Hz’de 4K görüntüyü ve yine 60 Hz’de 16K görüntüyü destekleyebilecek. Bu da USB-C teknolojisinin, neredeyse tüm video kalitelerini mümkün kılan bir bağlantı aparatı haline gelmesi anlamına gelecek.  

Diğer yandan ‘USB 4’ teknolojisinin, halihazırda DisplayPort arayüzü verilerini aktarabiliyor olduğu biliniyordu. Fakat “Video Elektronik Standartları Kurumu (VESA)” tarafından tanıtılan yeni standart, videolarda daha yüksek bant genişliği sağlayabilmek adına USB-C’nin unutulan yanlarının tekrar hayatımıza girmesine aracı oldu. Bununla birlikte USB 4, tüm cihazlar için çift yönlü hizmet sağlıyordu. Bu da her iki yönde de 40 Gbps’ye kadar veri taşıyabilmesi anlamına geliyordu. Ancak çift yönlü bir aktarıma ihtiyacı olmadığı için yeni standardın; tüm bant genişliklerini, videoyu yalnızca tek bir yönden aktararak kullanabileceği belirtildi. Bu yüzden DisplayPort 2.0’ın, maksimum bant genişliği olan 80 Gbps’yi bile mümkün kılabileceği ifade edildi. 

Video Elektronik Standartları Kurumu (VESA)’ya göre, DisplayPort 2.0’ın başka avantajları da var

Video Elektronik Standartları Kurumu

Video Elektronik Standartları Kurumu (VESA), yeni arayüzün başka avantajları olduğunu da aktardı. Buna göre DisplayPort 2.0’ın hayatımıza girmesinin ardından kablonun iki ucundan birinde, USB 4 kontrol birimi bulunmasına gerek kalmayacak. Bunun yerine, kullanıcılarıDisplayPort donanımına sahip olması yeterli olacak. Kuruma göre DisplayPort 2.0, önümüzdeki yıldan itibaren cihazlarda kullanılabiliyor olacak. Fakat yine de kullanıcıların, yeni arayüzün mümkün kıldığı bütün özelliklerden faydalanabilmek için cihazlarının ve kablolarının tüm bu özellikleri desteklediğinden emin olmaları gerekecek. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Wi-Fi USB adaptör arayanlara sağlam çözüm: TP-Link Archer T4U

Fotoğraf ve Video Performansıyla Dikkat Çeken Huawei P40 Serisi Türkiye’de Satışa Çıktı

4K ekranı ile dikkat çeken HP Envy 17 tanıtıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz