Çarşamba, Ekim 28, 2020
Ana Sayfa Dijital Twitter Birdwatch Özelliği, Bilgi Kirliliğini Önleyecek

Twitter Birdwatch Özelliği, Bilgi Kirliliğini Önleyecek

Twitter, şu sıralar ‘Birdwatch’ olarak adlandırılan ve Twitter kullanıcılarının birbirini sahte propagandaya ve bilgi kirliliğine karşı uyarmasını sağlayacak olan yeni bir özellik üzerinde çalıştığını açıkladı. Özelliğe ilişkin detayların, sosyal medya devi tarafından yakın zamanda paylaşılacağı ifade edildi.

Twitter başta olmak üzere; birçok sosyal medya uygulamasında, kötü niyetli bilgi akışı çok ciddi bir sorun haline geldi. Özellikle toplumsal algıyı etkileyen asılsız haberler, sahte propagandalar ve teyitsiz bilgiler; büyük bir iletişim sorununa yol açıyor. Bilgi kirliliğinin önüne geçmek isteyen Twitter, ‘Birdwatch‘ adını verdiği özelliği ile bu tür sorunların meydana gelmesini engellemeye çalışıyor.

Twitter ‘Birdwatch’, İnteraktif Bir Özellik Olacak

twitter-birdwatch-ozelligi-bilgi-kirliligini-onleyecek

Diğer yandan; Twitter, konuya ilişkin resmi bir bilgi paylaşımında bulunmadığı için özelliğin son halinin nasıl olacağı henüz bilinmiyor. Mühendis Jane Manchun Wong tarafından sızdırılan bilgilere göre ise Twitter ‘Birdwatch’, interaktif bir yapıya olacak. Özellik, kullanıcıların yanlış bilgileri işaretlemesine olanak tanıyacak. Kullanıcılar; yalnızca işaretlemekle tatmin olmaz ve daha fazla bilgi paylaşmaya ihtiyaç duyarlarsa, notlar aracılığıyla daha fazla detay aktarabilecek.

Diğer yandan sosyal medya danışmanı Matt Navarra da benzer şekilde; Eylül sonunda Twitter paylaşımında kullandığı bir içeriğin altında, “Birdwatch’a Ekle” butonu ile karşılaştığını açıkladı:

3 Ekim tarihinde ise Twitter yetkilisi Kayvon Beykpour, Jane Manchun Wong’a verdiği bir yanıt ile bu tip bir özellik üzerinde çalıştıklarını doğruladı. Beykpour, yakın gelecekte özellik hakkında daha fazla bilgi paylaşımında bulunacaklarına işaret etti.

Özelliğin beklenen etkiyi gösterip göstermeyeceğine dair bir saptamada bulunmak için ise henüz erken olduğu düşünülüyor. ‘Birdwatch Notes’a kimlerin katkı vereceğinin yanı sıra, Twitter moderatörlerinin ve algoritmalarının sonuçlar karşısındaki tutumunun da bu noktada belirleyici rol oynayacağı tahmin ediliyor. ‘Birdwatch’un, Twitter’ın halihazırda kullandığı şikayet raporlama araçlarından daha ileri seviyede olması bekleniyor.

Özellikle ABD seçimlerinin yaklaşmasıyla, sosyal medyada konuya ilişkin ciddi bir yoğunluk ve hassasiyet olduğu da biliniyor. Şirket, daha önce ABD Başkanı Donald Trump tarafından seçimlere müdahil olmakla itham edilmişti. Daha sonra ise koronavirüse yakalanan Donald Trump’ın ölümünü dileyen hesapları askıya alacağını belirttiği için eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Sosyal medya devi, 3 Ekim’de yaptığı bir açıklamada ise bu tutumun herkes için eşit mesafede tutulacağının altını çizmişti:

Devam eden eleştirilerden sonra Twitter, bir ‘tweet’ dizisi ile durumu açıklama ihtiyacı hissetmiş ve ‘Twitter Safety’ hesabından “boş sözlerle değil, eylem yoluyla” yanıt vereceklerini ifade etmişti.

 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: 

blank
Erkin Can Seyhanhttps://medium.com/erkincanseyhan
25 yaşında müzik ve futbol tutkunu bir gazeteci adayı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Giyilebilir Teknoloji; Akıllı Saat Önerileri

Bir aksesuar niteliği taşıyan saatlerin, teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanım amacı değişti ve yeni özellikleriyle birlikte çağa ayak uydurarak ‘akıllı saatler’ adıyla karşımıza çıktı. Giyilebilir...

FIFA 21, PlayStation 5 ve Xbox Series X için 4 Aralık’ta Çıkacak

PlayStation 5 ve Xbox Series X için piyasaya 4 Aralık tarihinde sürülecek olan FIFA 21 ile ilgili önemli açıklamalar yapıldı. Video oyunu şirketi Electronic...

1000 ile 1500 TL Arası Akıllı Telefonlar

Telefon alırken yüksek beklenti içine girmeyip daha çok bütçesini düşünenler için ‘1000 ile 1500 TL arası akıllı telefonlar’ listesini derledik. İşte ‘1500 TL altı...

Redmi, Uygun Fiyatlı Amiral Gemisi K30S’i Tanıttı

Xiaomi’nin alt markası Redmi Çin’de düzenlediği etkinlikte yeni akıllı telefonu K30S ’i tanıttı. Teknik özellikleriyle dikkat çekmeyi başaran Redmi’nin yeni amiral gemisi akıllı telefonu,...

Cyberpunk 2077’nin Çıkışı Yine ve Yeniden Ertelendi

Polonyalı video oyun şirketi CD Projekt Red’in uzun süredir merakla beklenilen oyunu Cyberpunk 2077 yine ve yeniden ertelendi. Cyberpunk 277’nin resmi Twitter hesabından paylaşılan...