Dominos Drone'la Pizza Teslimatı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Dominos, Hollanda’da bulunan “Zandvoort” isimli bir plaja drone’la pizza teslimatı yaptı. Şirket, bu konudaki ilk test uçuşlarına 2016 yılında Yeni Zelanda’da başlamış ve testler başarıyla sonuçlanırsa hizmeti, 6 farklı ülkede daha kullanıma sokacağını duyurmuştu. 

Drone’larıngelişiminin başından bu yana; kritik alanları dezenfekte etmek, hastanelere hızlı bir şekilde ekipman ulaştırmak, insanların giriş yapamayacağı bölgeleri görüntülemek veya köpek gezdirmek gibi iş gücünü rahatlatabilecek pek çok farklı alanda kullanıldığı biliniyor. Yakın zamanda, dünyaca ünlü pizza restoranı zinciri Dominos da müşterilerine sıcak ve taze pizza ulaştırabilmek adına Hollanda’da drone’la pizza teslimatı yaptığını duyurdu. Teslimat, Hollanda başkenti Amsterdam kıyılarına yakın bir bölgede bulunan “Zandvoort” plajında gerçekleştirildi. Şirket, teslimatın test amaçlı yapıldığını ve test uçuşunun, başarıyla sonuçlandığını açıkladı. 

Dünyaca ünlü pizza zincirinin; drone teslimatlarını, ürünlerini teslim etmek için yasal bir seçenek haline getirmeyi amaçladığı aktarıldı. Bununla birlikte bu yöntemin, su üstü veya çöl gibi insan eliyle teslimat yapmanın mümkün olmadığı bölgelerde pizza siparişlerini ulaştırmayı mümkün hale getirebileceği de ifade edildi. Şirket; drone’la teslimat teknolojisinin hazır hale getirildiğini, fakat yöntemin resmi olarak hizmete sokulabilmesi için yasal kurumlardan onay beklediklerini belirtti. Konuyla ilgili açıklama yapan Dominos yetkilisi; drone’larla daha yaygın biçimde ne zaman teslimat yapmaya başlayabilecekleri konusunun, temel olarak yasal bir onaya bağlı olduğuna işaret etti.  

Dominosdrone teknolojisi ile teslimat süresini 10 dakikaya düşürmeyi hedefliyor 

Dominos Drone Teknolojisi

Diğer yandan Hollanda’da gerçekleştirilen test uçuşu, Dominos’un drone’la pizza teslimatı konusundaki ilk denemesi değildi. Şirket, konuyla ilgili ilk test uçuşlarına 2016 yılında Yeni Zelanda’da başlamış ve testler başarıyla sonuçlanırsa hizmeti, Avrupa ve Asya’dan 6 farklı ülkede daha kullanıma sokacağını duyurmuştu. Teslimat yöntemini tercih edebilecek ülkeler listesinde; Avustralya, Belçika, Fransa, Hollanda, Japonya ve Almanya yer alıyordu. Test uçuşlarının ardından drone’la teslimatların, bu ülkelerin en büyük şehirlerinde yapılabileceği ifade edilmişti. Dominos ayrıca, drone teknolojisi ile teslimat süresini, 30 dakikadan 10 dakikaya düşürmeyi hedeflediğinin de altını çizmişti. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Dominos Siparişleri Artık WhatsApp Üzerinden Verilebilecek

Arıların Çiçekleri Tozlaştırma Görevini Drone Üstlenecek

Çin’de İlk Onayı Alan Drone (Uçan) Taksi Tanıtıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz