Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana SayfaHaberNASA, Yüze Dokununca Titreşimle Uyaran Bir Kolye Tasarladı

NASA, Yüze Dokununca Titreşimle Uyaran Bir Kolye Tasarladı

NASA, koronavirüsle mücadele çalışmaları kapsamında yüze dokununca titreşimle uyaran yeni bir kolye tasarladığını duyurduKolyenin üretim yönergeleriyle ilgili tüm detayları açık kaynaklı olarak “GitHub” üzerinden paylaşan uzay ajansı; “Pulse” adı verilen aksesuarın, ulaşılabilir maliyetlerde ve üretimi kolay olacak şekilde tasarlandığının da altını çizdi. 

Dünya geneline hızla yayın COVID-19 salgını nedeniyle yürütülen pek çok kampanya, ellerle yüze dokunmanın virüsle temas olasılığını artırdığı konusunda kişileri uyarıyor. Fakat birçok kişi, refleks haline gelmiş bu eylemi gün içerisinde yapmaktan kendini alıkoyamadığını ifade ediyor. Bu yüzden teknoloji devleri, ellerle yüze dokunma refleksini minimuma indirmeye destek olabilecek hamleler yapmaya çalışıyor. ABD’li Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) de konuyla ilgili adım atan otoriteler arasına katıldı. Aktarılan detaylara göre NASA, koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmaları kapsamında yüze dokununca titreşimle uyaran ve takan kişiye yüze dokunulmaması gerektiğini hatırlatan yeni bir kolye tasarladı. 

Dünyaca ünlü uzay ajansı; 3D yazıcıyla üretilebilecek şekilde tasarlanan kolyenin tüm üretim talimatlarını, açık kaynaklı bir şekilde “GitHub” üzerinden yayınladı. Söz konusu aksesuarın; pandemi sürecinde kişilere, yüzlerine dokunmamaları konusunda yardımcı olmak için tasarlandığı ifade edildi. Bu doğrultuda, uzay ajansının araştırma ve geliştirme merkezlerinden biri olan “Jet Propulsion Lab” bünyesindeki üç mühendis bir araya geldi. Tasarlanan kolyeye, “Pulse” adı verildi.  

Paylaşılan detaylara göre kolyede, 12 inçlik bir yakınlık sensörü ve madeni para büyüklüğünde bir titreşim motoru yer alıyor. Titreşim motoru, kullanıcı ellerini kafasına doğru yaklaştırdığında aktif hale geliyor ve kolye, titreyerek kişiyi uyarmaya başlıyor. Yakınlık ne kadar artarsatitreşim yoğunluğu da o kadar yükseliyor. Kolyeyi üretmek isteyen kişiler; ilgili “GitHub” sayfası üzerinden gerekli ekipmanlara, bilgisayar destekli tasarım çizimlerine ve kolyeyi nasıl yapacağı ile ilgili yönergelere ücretsiz bir şekilde ulaşabiliyor. NASA, “Pulse”un ulaşılabilir maliyetlerde ve üretimi kolay olacak şekilde tasarlandığını ifade ediyor.  

NASA, Pulse ve maskelerin birbirinin yerine kullanılamayacağını vurguladı

NASA Pulse

Diğer yandan dünyaca ünlü uzay ajansı; konuyla ilgili açıklamasında kolyenin, virüsten etkilenmiş bir yüzeye ellerle dokunulduğunda ve sonrasında eller; göz, burun veya ağızla temas ettiğinde kolaylıkla bulaşabilecek COVID-19 virüsünün yayılmasını minimuma indirmeyi amaçladığını belirtti. NASA ayrıca, Pulse ve maskelerin birbirinin yerine kullanılamayacağının da altını çizdi. Açıklamada “Pulse, maskelerin veya solunum ekipmanlarının yerini almak üzere tasarlanmadı” ifadelerine yer verildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Yeni bir Samsung akıllı saat uygulaması, kullanıcılara el yıkama hatırlatması yapıyor

Sağlığınız için Samsung Galaxy Watch El Yıkama Uygulamasını Kullanın

Snapchat, DSÖ ile birlikte koronavirüsle mücadelede yeni filtreler ekledi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR