Donald Trump TikTok Kararname
Okuma Süresi
1 dakika

ABD Başkanı Donald Trump, Çin merkezli sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat’in ABD’li kişi veya kurumlarla iş yapmasını yasaklayan 2 adet kararname imzaladığını duyurdu. İmzalanan kararnamelerin, 45 gün sonra yürürlüğe gireceği ifade edildi.  

Bir süredir ABD Başkanı Donald Trump ve TikTok arasında devam eden gerilim, Microsoft’un popüler sosyal medya uygulamasının ABD operasyonlarını satın alma girişimiyle sonlanmıştı. Trump’ın TikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükumetine sızdırdığına ve uygulamanın ABD ağında yasaklanacağına işaret eden açıklamalar yapması ve gerilimin yükselmesinin ardından teknoloji devi Microsoft, platformun ABD operasyonlarını satın almak üzere TikTok’un çatı şirketi ByteDance ile görüşmeler sürdürdüğünü duyurmuştu. Trump ise uygulamanın ABD operasyonları 15 Eylül’e kadar başka bir şirket tarafından satın alınmazsa TikTok’un, bu tarihten itibaren ülke ağında yasaklanacağını ifade etmişti.  

Hürriyet’in haberine göre; ABD Başkanı Donald Trump, Çin merkezli sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat’in ABD’li kişi veya kurumlarla herhangi bir iş yapmasını yasaklayan 2 adet kararname imzaladı. Kararnameler, her iki uygulama için ayrı ayrı yayımlandı. Konuya ilişkin gerekçeli açıklamada; ilgili mobil uygulamaların ABD ağında yayılmasının ülkenin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit etmeye devam ettiği belirtildi. Bununla birlikte kararnamelerin, imzalandıktan 45 gün sonra yürürlüğe gireceğinin de altı çizildi. 

Kararname kapsamında Trump, TikTok ve WeChat ile ilgili agresif önlemler alınması gerektiğine işaret etti

Trump TikTok

Diğer yandan; Trump tarafından TikTok ve WeChat’e yönelik imzalanan kararnamelerde, ABD’nin iki uygulamanın sahiplerine karşı ulusal güvenliği korumak için agresif önlemler alması gerektiğine işaret edildi. Resmi olarak yayımlanan belgelerin; ABD’deki kişi veya kuruluşların, TikTok ve WeChat ile herhangi bir işlem yapmasının önüne geçmeyi amaçladığı düşünülüyor.  

Kaynak: hurriyet.com.tr

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Donald Trump, TikTok Satışı İçin Gün Verdi! 

TikTok ABD Yöneticisi, Donald Trump’ın Yasaklama Açıklamasına Yanıt Verdi! 

Donald Trump, TikTok Uygulamasını ABD Ağında 1 Ağustos’tan İtibaren Yasaklayacağını Açıkladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz