Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaDijitalTwitter, Hükumet Hesapları ve Devlet Güdümlü Medya Hesaplarına Etiket Ekliyor 

Twitter, Hükumet Hesapları ve Devlet Güdümlü Medya Hesaplarına Etiket Ekliyor 

Twitterhükumet hesapları ve devlet güdümlü medya kuruluşu hesaplarına ilgili hesabın devletle bir bağlantısı olup olmadığının daha kolay anlaşılabilmesi için etiket eklemeye başladı. Söz konusu etiketler, hep hesapların profil sayfalarında hem de yaptıkları paylaşımlar içerisinde görünüyor.  

Sosyal medya devi Twitter, bir Twitter hesabının devlet kurumlarıyla herhangi bir bağlantısı olup olmadığının daha kolay anlaşılabilmesi için hükumet hesapları, hükumeti temsil eden hesaplar ve devlet güdümlü medya hesaplarına bu durumu belli eden etiketler eklemeye başladığını duyurdu. Söz konusu etiketlerin, hem ilgili hesapların profil sayfalarında hem de yaptıkları paylaşımlar içerisinde görüneceği ifade edildi. Şirket; konuya ilişkin açıklamasında uygulamaya şimdilik dış işleri bakanları, resmi kurumlar, büyükelçiler, sözcüler ve diplomatik liderlerin hesapları da dahil bir grup ana hükumet hesabıyla başlayacağını ifade etti.  

Sosyal medya devi ayrıca, eklenen özelliğin yurt dışında devleti temsil niteliği olan üst düzey yetkililer ve kurumlara odaklanacağını da sözlerine ekledi. Aktarılan detaylara göre; başlangıçta etiketler yalnızca ABD, Birleşik Krallık, Rusya, Çin ve Fransa’daki hükumet bağlantılı hesaplara eklenecek. Fakat Twitter, yakın bir zamanda özelliği daha fazla sayıda ülkeyi kapsayacak şekilde genişletecek.  

Twitter, devlet güdümlü medya kuruluşu hesaplarının paylaşımlarında önerilerde göstermemeye başlayacak

Devlet Güdümlü Medya Twitter

Devlet güdümlü medya kuruluşu hesaplarında ise Twitter; ilgili medya kuruluşunun resmi hesabı yanında, kurumun baş editörü ve üst düzey yetkililerine ait hesapları da etiketleyecek. Devlet güdümlü medya hesapları; devletin finansal kaynaklar, doğrudan veya dolaylı siyasi baskılar ve üretim ve dağıtım kanalları üzerinde denetim yoluyla editoryal içerik üzerinde kontrole sahip olduğu tüm medya kuruluşlarına ait hesapları kapsayacak. Bununla birlikte; “Devlet Güdümlü Medya/Hükumete Bağlı Medya” ibaresine ilişkin etiketin bulunduğu hesaplar, artık Twitter önerilerinde görünmemeye başlayacak. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitter, Ücretli Abonelik Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Twitter, Yeni Uygulama İkonları ve Açılış Ekranı Üzerinde Çalışıyor 

FBI, Platformda Yaşanan Siber Saldırı Olayı Sebebiyle Twitter Hakkında Soruşturma Başlattı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR