Zynga Rollic
Okuma Süresi
1 dakika

Popüler mobil oyun ‘FarmVille’in üreticisi Zynga, ‘Rollic’ isimli Türk oyun şirketinin hisselerinin yüzde 80’ini 168 milyon dolara satın alacağını açıkladı. Kalan yüzde 20’lik hisselerin ise 2023 yılına kadar oluşturulan karlılık hedefleri temelinde yapılacak değerlendirmeler doğrultusunda satın alınacağı ifade edildi.  

Popüler sosyal medya oyunu ‘FarmVille’in üreticisi Zynga, ‘Rollic’ isimli Türk oyun şirketinin hisselerinin yüzde 80’ini 168 milyon dolara satın alacağını duyurdu. Kalan yüzde 20’lik hisselerin ise gelecek 3 yıl içindeki karlılık hedefleri temelinde yapılacak değerlendirmeler doğrultusunda satın alınacağı ifade edildi. Rollic, merkezi İstanbul’da bulunan ve hiper basit oyunlar geliştiren bir oyun şirketiydi. Şirket, “Go Knots 3D” ve “Tangle Master 3D” gibi oyunlarla tanınıyordu. Zynga CEO’su Frank Gibeaukonuya ilişkin açıklamasında hiper basit oyunların, şu anda mobil oyun sektöründe en hızlı büyüyen kategori olduğuna ve kullanıcılara ulaşmak için müthiş bir yol olduğuna işaret etti.  

Zynga, kısa bir süre önce de “Toon Blast” ve “Toy Blast” gibi oyunlarla tanınan Türk oyun şirketi ‘Peak’i 1.8 milyar dolara satın almıştı. Benzer şekilde“1010!” ve “Six!” oyunlarının yapımcısı “Gram Games” de 250 milyon dolara Zynga’ya satılmıştı.  

Zynga, pandemi döneminde birçok ülkede bu tip yatırımlar yapmıştı

Zynga

Diğer yandan; dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgını, bir süredir pek çok ülkede sıkı karantina ve sosyal izolasyon çalışmalarına sebep oluyordu. Bu nedenle birçok kişi, evde kaldığı sürecgörüntülü görüşme programlarında sosyalleşerek ve video-oyunları oynayarak geçiriyordu. Hal böyle olunca, mobil oyunlara yönelik talep de ciddi bir artış göstermişti. Zynga ise uzun zamandır mobil oyun sektöründeki konumunu güçlendirmek için farklı ülkelerde bu tip yatırımlar yapıyordu. Şirket ayrıca, temalı oyunlarını daha fazla duyurabilmek için medya kurumlarıyla lisans anlaşmalarına da imza atmıştı.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir:

Oyun Keyfinizi Artıracak Mobil Oyun Ekipmanları

Karantinada Mobil Oyun İndirme Sayıları Rekor Seviyeye Çıktı

Kadınlar, Mobil Oyunlar İçin Daha Çok Harcama Yapmaya Başladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz