İnternet Kullanıcı Sayısı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Bu yılın Ocak ayı itibarıyla; dünya genelinde internet kullanıcı sayısı, 1 yılda 120 milyon kişi artarak 4.66 milyara ulaştı. Son 5 yıla bakıldığında ise tüm dünyada, yüzde 24’lük bir artış ile 900 milyon yeni internet kullanıcısının ortaya çıktığı görüldü. Uzmanlar, Türkiye’de 2022 yılında 13 yaş ve üzeri nüfusun tamamının internet kullanıcısı olacağına işaret etti.  

Bu yılın Ocak ayı itibarıyla; dünya genelindeki internet kullanıcı sayısı, 1 yılda 120 milyon kişilik bir artışla 4.66 milyara ulaştı. Son 5 yıla bakıldığında ise tüm dünyada, yüzde 24’lük bir artış ile 900 milyon yeni internet kullanıcısının ortaya çıktığı görüldü. Uzmanlar, Türkiye’de 2022 yılında 13 yaş ve üzeri nüfusun tamamının internet kullanıcısı olacağına işaret etti. Sirkhet Danışmanlık Kurucusu Efecan Başöz, konuya ilişkin açıklamasında yaptıkları araştırmalara değinerek “2022 yılında 5 milyar internet kullanıcısı sınırının aşılacağını tahmin ediyoruz. Bu rakam da bize gösteriyor ki 2022 yılında, dünya nüfusunun yüzde 60’ına yakını internet kullanıcısı olacak” ifadelerine yer verdi.  

Paylaşılan diğer bilgilere göre; 83 milyonluk nüfusuyla Türkiye’de 2021 yılı itibarıyla, internet kullanan kişi sayısı 66 milyona ulaştı. Ülkemizdeki internet kullanımına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başöz, Türkiye’de 2022 yılında internet kullanıcı sayısının 68 milyon sınırına yaklaşacağını ve 13 yaş üzeri tüm nüfusun internet kullanıcısı olacağını belirtti. Başöz, sosyal medya kullanımına dair açıklamasında ise “Türkiye’de sosyal medya tarafında, 5 yıl önce aktif kullanıcı sayısı 48 milyon iken günümüzde bu rakam, 60 milyona yükselerek yüzde 25 artış gösterdi. Nüfusa oranla baktığımızda, 5 yıl önce Türkiye’de yüzde 60’lık bir sosyal medya kullanım penetrasyonu varken günümüzde bu rakam, yüzde 71’e ulaştı” ifadelerini kullandı. 

Sosyal sorumluluk barındıran içerikler, yeni neslin daha fazla ilgisini çekiyor 

Sosyal Sorumluluk Barındıran İçerikler

Sosyal medya kullanım oranlarının gün geçtikçe arttığını ve eğlenceli içerik kategorisinin gittikçe büyüdüğünü belirten Başöz, daha sonra sözlerini şu ifadelerle noktaladı: “Bu kadar yoğun içerik üretilen bir ortamda, markaların kalıcılık yaratmak adına yeni nesil çözümler üretmesi ve hızlı hareket etmesi gerekiyor. Özellikle sürdürülebilirliğe değer veren ve sosyal sorumluluk barındıran içerikler, yeni neslin daha fazla ilgisini çekiyor ve tercih ediliyor.’’ 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

İnternet Kullanıcılarının Yüzde 60’ı, Online Platformlarda En Az 12 Adet Herkese Açık Kişisel Veri Paylaşıyor

Türkiye’deki İnternet Kullanıcılarının Yüzde 69’u Sosyal Medyadaki Bilgilerini Sildirmeye Çalıştı

Türkiye’deki Kullanıcılar, Günde Ortalama 8 Saati Ekran Başında Geçiriyor! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz