Ekran Başında Geçirilen Süre
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

We Are Social’ın Hootsuite ile hazırladığı “We Are Social Digital 2021” raporu yayımlandı. Raporda yer alan verilere göre; 84 milyon nüfuslu Türkiye’de internet kullanıcı sayısı, 67 milyona ulaştı. Nüfusun yüzde 70’inin, sosyal medya kullanıcısı olduğu ifade edildi. Rapor ayrıca, Türkiye’de ekran başında geçirilen süre ile ilgili verilere de ışık tuttu. Kullanıcıların, günde ortalama 8 saat internet kullandığı ve 3 saatini sosyal medyada geçirdiği görüldü.  

We Are Social’ın Hootsuite ile hazırladığı “We Are Social Digital 2021” raporu yayımlandı. Rapor; dijital, mobil, sosyal medya, e-ticaret ve internet gibi konularda küresel ve ülke bazlı analizlere yer verdi. Çalışmanın Türkiye’yi ilgilendiren “Digital 2021 Turkey” raporuna göre ise 84 milyon nüfuslu Türkiye’de internet kullanıcı sayısı, 67 milyona ulaştı. İnternete yüzde 70 oranında mobil cihazlardan bağlanıldığı ve Türkiye’de internet kullanıcılarının yüzde 97’sinde akıllı telefon bulunduğu kaydedildi. Nüfusun yüzde 70’inin sosyal medya kullanıcısı olduğunu ortaya koyan rapor ayrıca, Türkiye’de ekran başında geçirilen süre ile ilgili verilere de ışık tuttu. Kullanıcıların, günde ortalama 8 saat internet kullandığı ve 3 saatini sosyal medyada geçirdiği görüldü.  

Raporu değerlendiren EG Bilişim Teknolojileri CEO’su Gökhan Bülbül, konuya ilişkin açıklamasında Digital 2021 Turkey raporuna göre, sosyal medya reklamlarının satın alma kararını etkileme oranı yüzde 41. Tüketicilerin yüzde 54’ü alacağı ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için ilgili markanın sosyal medya kanallarını ziyaret ediyor. Dijital pazarlamayı kullanmayan şirketlerin küçülmeye mahkum oldukları kabul etmemiz gereken acı bir gerçek. Dijital pazarlamanın gücünden faydalanan şirketler yeni müşteri kazanma, hedef kitleye ulaşma, karlılık ve büyüme avantajlarından yararlanıyor” ifadelerine yer verdi.  

Türkiye’de sosyal medya kullanıcı sayısı, yüzde 11 arttı 

Sosyal Medya Kullanıcı Sayısı

Diğer yandan; Türkiye’de internet kullanıcı sayısının yüzde 6 yükseldiğini gösteren rapora göre, sosyal medya kullanıcı sayısı da yüzde 11 arttı. Söz konusu sayısının, 2021 yılının Ocak ayı itibarıyla toplam nüfusun yüzde 70.8‘ine eşit hale geldiği ifade edildi. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformları ise sırasıyla yüzde 94.5’lik bir oran ile YouTube, yüzde 89.5’lik bir oran ile Instagram ve yüzde 87.5’lik bir oran ile WhatsApp oldu. En çok indirilen uygulamalar sıralamasında ise ipi, TikTok göğüsledi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Dünyanın En Fazla Ziyaretçi Alan İnternet Siteleri

Türkiye ve dünyada sosyal medya kullanıcı sayıları açıklandı

Dijital Reklam Harcamaları İçin Ayrılan Bütçenin, 2021’de 435 Milyar Doları Bulması Bekleniyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz