Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Bilim insanları Mynamar’da koronavirüs ile alakalı yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Yapılan yeni araştırma sonucunda yarasalarda 6 yeni koronavirüs türü tespit edildi. 

Bilim insanlarının yaptığı araştırmada yarasalarda 6 yeni koronavirüs türünün tespit edildiği bilgisi paylaşıldı. Ancak bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre, keşfedilen 6 yeni koronavirüs türünün COVİD-19 ile benzerliğinin bulunmadığı bilgisi paylaşıldı. 

Smithsonian Küresel Sağlık Programı kapsamında bilim insanlarının yürüttüğü çalışmada; Myanmar’da bulunan yarasalarda 6 yeni koronavirüs tespit edildi. Araştırmacılar, dünya üzerinde ilk kez keşfedilen yeni virüslerin insan sağlığı için risklerini değerlendiriyor.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) finanse ettiği PREDICT projesinde araştırmacılar yeni koronavirüs türlerini tespit etmeyi başardı. Araştırmacı ekip, hayvanlardan insanlara geçme potansiyeli bulunan patojenleri araştırdığo projede çalışmalarını, insanların vahşi yaşam ile yakın temas kurma olasılığının yüksek olduğu Myanmar’a yoğunlaşmıştı.

Araştırmada başka bir virüs türü de keşfedildi

Bilim insanların yaptığı araştırmada, 2016 yılının Mayıs ayından, 2018 yılının Ağustos ayına kadar bölgeden toplanmış örnekler incelendi. Myanmar’da gerçekleştirilen çalışmada yarasalardan toplanan 750’den fazla dışkı ve tükürük örnekleri incelendi. Araştırma sonucunda bilim insanları 6 yeni koronavirüs türü tespit etti. Araştırmacı ekip bölgede ayrıca daha önce keşfedilmemiş bir koronavirüs türü de keşfetti. 

Bilim insanlarına göre, keşfedilen koronavirüs türleri, şiddetli akut solunum yetmezliği sendromu (SARS CoV-1), Orta Doğu solunum sendromu (MERS) veya COVID-19 gibi koronavirüslerle yakından ilişkili değil. Araştırmaları devam eden bilim insanları, yarasalardaki koronavirüslerin çeşitliliğini anlamayı ve insan sağlığını tehdit edebileceği düşünülen bulaşıcı hastalıkları tespit etmeyi amaçlıyor. 

SARS, MERS ve COVID-19 salgını tüm dünyada binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Koronavirüs türleri olan bu hastalıklarının yanı sıra, yarasalarda henüz keşfedilmemiş binlerce koronavirüs türü bulunduğu düşünülüyor. 

Daha büyük salgınlar olabilir

2017 yılında da, Guangxi gümrüğünün ele geçirdiği 18 malay pangolininde, 6 koronavirüs RNA örneği bulunmuştu. Daha sonra ise 2018 yılında bir pangolin eti partisinde üç örnek daha tespit edilmişti. Bu tespitlerden bir yıl sonra ise 2019’un başlarında el konulan pangolinlerde covid-19’a çok benzer bir virüs tespit edildi. Açıklanan verilere göre tüm numunelerin genom diziliminde, yüzde 85.5 ile 92.4’ünün covid-19 ile benzerlik gösterdiği ortaya çıktı.

İlgili Haberler:

Dünyanın en büyük hackathon’u Koronavirüs salgını için düzenlenecek

Kızılay TikTok’ta koronavirüse karşı önlem videoları paylaşıyor

AKILLI TÜRK HAMAMI, TİKTOK, TİNDER, BİTCOİN – DigiToll #2048

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz