Çarşamba, Aralık 2, 2020
Ana Sayfa Haber Yarasalarda 6 yeni koronavirüs türü keşfedildi

Yarasalarda 6 yeni koronavirüs türü keşfedildi

Bilim insanları Mynamar’da koronavirüs ile alakalı yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Yapılan yeni araştırma sonucunda yarasalarda 6 yeni koronavirüs türü tespit edildi. 

Bilim insanlarının yaptığı araştırmada yarasalarda 6 yeni koronavirüs türünün tespit edildiği bilgisi paylaşıldı. Ancak bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre, keşfedilen 6 yeni koronavirüs türünün COVİD-19 ile benzerliğinin bulunmadığı bilgisi paylaşıldı. 

Smithsonian Küresel Sağlık Programı kapsamında bilim insanlarının yürüttüğü çalışmada; Myanmar’da bulunan yarasalarda 6 yeni koronavirüs tespit edildi. Araştırmacılar, dünya üzerinde ilk kez keşfedilen yeni virüslerin insan sağlığı için risklerini değerlendiriyor.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) finanse ettiği PREDICT projesinde araştırmacılar yeni koronavirüs türlerini tespit etmeyi başardı. Araştırmacı ekip, hayvanlardan insanlara geçme potansiyeli bulunan patojenleri araştırdığo projede çalışmalarını, insanların vahşi yaşam ile yakın temas kurma olasılığının yüksek olduğu Myanmar’a yoğunlaşmıştı.

Araştırmada başka bir virüs türü de keşfedildi

Bilim insanların yaptığı araştırmada, 2016 yılının Mayıs ayından, 2018 yılının Ağustos ayına kadar bölgeden toplanmış örnekler incelendi. Myanmar’da gerçekleştirilen çalışmada yarasalardan toplanan 750’den fazla dışkı ve tükürük örnekleri incelendi. Araştırma sonucunda bilim insanları 6 yeni koronavirüs türü tespit etti. Araştırmacı ekip bölgede ayrıca daha önce keşfedilmemiş bir koronavirüs türü de keşfetti. 

Bilim insanlarına göre, keşfedilen koronavirüs türleri, şiddetli akut solunum yetmezliği sendromu (SARS CoV-1), Orta Doğu solunum sendromu (MERS) veya COVID-19 gibi koronavirüslerle yakından ilişkili değil. Araştırmaları devam eden bilim insanları, yarasalardaki koronavirüslerin çeşitliliğini anlamayı ve insan sağlığını tehdit edebileceği düşünülen bulaşıcı hastalıkları tespit etmeyi amaçlıyor. 

SARS, MERS ve COVID-19 salgını tüm dünyada binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Koronavirüs türleri olan bu hastalıklarının yanı sıra, yarasalarda henüz keşfedilmemiş binlerce koronavirüs türü bulunduğu düşünülüyor. 

Daha büyük salgınlar olabilir

2017 yılında da, Guangxi gümrüğünün ele geçirdiği 18 malay pangolininde, 6 koronavirüs RNA örneği bulunmuştu. Daha sonra ise 2018 yılında bir pangolin eti partisinde üç örnek daha tespit edilmişti. Bu tespitlerden bir yıl sonra ise 2019’un başlarında el konulan pangolinlerde covid-19’a çok benzer bir virüs tespit edildi. Açıklanan verilere göre tüm numunelerin genom diziliminde, yüzde 85.5 ile 92.4’ünün covid-19 ile benzerlik gösterdiği ortaya çıktı.

İlgili Haberler:

Dünyanın en büyük hackathon’u Koronavirüs salgını için düzenlenecek

Kızılay TikTok’ta koronavirüse karşı önlem videoları paylaşıyor

AKILLI TÜRK HAMAMI, TİKTOK, TİNDER, BİTCOİN – DigiToll #2048

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fortnite 2. Bölüm 5. Sezon’a Baby Yoda ve Dikkat Çeken Görevler Geliyor

Fortnite ’ın yeni sezon çıkış duyurusu bugün Reddit’te yapılan bir paylaşımla resmi olarak duyuruldu. Popüler oyun Fortnite 'ın 2. Bölüm 5. Sezon ‘unu bekleyen...

Apple 2020’de En Çok İndirilen Uygulama ve Oyunları Açıkladı

Apple, 2020 yılında App Store ’dan en çok indirilen oyun ve uygulama listesini yayınladı. Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisinin açıkladığı verilere göre, 2020’de en çok...

Qualcomm, 2021 Yılında Amiral Gemilerinde Kullanılacak Snapdragon 888 5G’yi Tanıttı

Qualcomm, dün akşam düzenlediği bir etkinlikte 2021 yılında piyasaya çıkacak yeni amiral gemilerine güç verecek işlemcisi Snapdragon 888 5G ’yi tanıttı. Şirket yeni yonga...

BluTV Karantinaya Özel Hafta Sonu Ücretsiz Olacak

Ücretli abonelik sistemine sahip çevrim içi yayın akış platformu BluTV, sokağa çıkma yasaklarına özel yeni bir açıklama yaptı. BluTV, bu hafta sonu platformun ücretsiz...

Gamerlar Oyun Abonelik Sistemini Sevdi (Araştırma)

Pandemi dönemi oyun sektörünün dikey yönlü büyümesini oldukça hızlandırdı. Bu dönemde oyun süreleri ve harcamaları ciddi oranda arttı, aynı zamanda farklı platformlarda farklı oyunlara...