İlk Tweet NFT
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Kısa bir süre önce Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından NFT olarak ‘Valuables BY Cent’ platformu üzerinden satışa çıkarılan ilk tweet, 2.9 milyon dolara alıcı buldu. 15 yıl önce atılan ilk ‘tweet’i satın alan kişinin, Bridge Oracle’ın Türk asıllı CEO’su Sina Estavi olduğu ifade edildi.  

Twitter’ın kurucu CEO’su Jack Dorsey15 sene önce yaptığı ilk Twitter paylaşımını ‘Valuables BY Cent’ üzerinden NFT olarak satışa çıkarmıştı. 2006 yılında atılan dünyanın ilk ‘tweet’i için yapılan son teklifin, 2.5 milyon dolar olduğu ve satıştan elde edilen gelirin bir yardım kuruluşuna bağışlanacağı ifade edilmişti. Aktarılan son detaylara göre ise geçen haftalarda açık artırmaya çıkan ve NFT olarak satışa sunulan ilk tweet, 2.9 milyon dolara alıcı buldu. Bridge Oracle’ın Türk asıllı CEO’su Sina Estavi’nin, açık artırmanın sona ermesiyle beraber resmen dünyanın ilk ‘tweet’inin sahibi olduğu belirtildi.  

Diğer yandan; Twitter’da sık sık Türkçe paylaşımlar yapan Sina Estavi’nin, Türkçe öğrenmiş bir yabancı olduğu düşünülüyordu. Estavi, kendisine konuyla ilgili yöneltilen soruları “Aslen Türk’üm” diyerek yanıtlamıştı. Şirket CEO’sunun ayrıca, ‘Valuables BY Cent’ üzerinden 3 adet ‘tweet’ daha satın aldığı kaydedildi.  

Elon Musk da NFT’ler ile ilgili bestelediği bir şarkıyı, NFT olarak satacağını açıklamıştı

Elon Musk NFT

Yakın zamanda; ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in kurucu CEO’su Elon Musk da NFT’ler ile ilgili bestelediği 2 dakika 20 saniye uzunluğundaki bir elektronik müzik parçasını, NFT olarak satacağını açıklamıştı. Benzer şekilde, Elon Musk’ın kız arkadaşı Grimes da bir süre önce ‘WarNymph’ isimli ve Mars temalı dijital sanat koleksiyonunu NFT olarak satışa sunmuş ve bu satıştan 5.8 milyon dolar gelir elde etmişti. Türkiye’den sık sık yaptığı tuz serpme hareketiyle dünya çapında bir üne kavuşan restoran işletmecisi Nusret Gökçe ise 2017 yılında yaptığı bir Twitter paylaşımını 6 bin dolara NFT olarak satmıştı.  

Öte yandan; NFT (Non-Fungible Token), blok zinciri (blockchain) teknolojisinin getirdiği en önemli yeniliklerden biri olma niteliği taşıyor. ‘Dijital sanat’ konseptinin önünü açan ‘NFT’ler, benzersiz dijital öğeleri satın almaya ve satmaya ve blok zincirini kullanarak bunlara kimin sahip olduğunu takip etmeye olanak tanıyor. “Değiştirilemez jeton” anlamına gelen NFT’ler, kopyalanamıyor ve başka bir fiziksel veya dijital varlıkla değiştirilemiyor. NFT’lerin; teknik olarak çizimler, animasyonlu GIF’ler, şarkılar veya video oyunlarındaki öğeler dahil olmak üzere dijital her şeyi içerebileceği ifade ediliyor. Dünyaca ünlü isimlerin, kendi ürettikleri içerikleri NFT olarak satışa çıkarması da söz konusu konseptin popülaritesini hızla artırıyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Nusret, 2017 Yılında Yaptığı Bir Twitter Paylaşımını 6 Bin Dolara NFT Olarak Sattı 

Elon Musk, NFT’ler ile İlgili Bestelediği Şarkıyı NFT Olarak Satacağını Açıkladı 

Jack Dorsey’in NFT Olarak Satışa Sunduğu İlk Tweet ‘ine 2,5 Milyon Dolar Teklif Edildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz