Okuma Süresi
2 dakika
Huawei, yeni geliştirdiği özel ekipmanların dünyada bir ilk olduğunu iddia etti.
Barselona’da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi (MWC) oldukça ilginç etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Teknoloji devlerinden birisi olan Huawei de, Kongrede 5.5G teknolojilerini destekleyen bazı özel ekipmanlar geliştirdiğini açıkladı. Bu ekipmanların mobil operatörler için büyük avantajlar sağlayacağını söyleyen şirket yetkilileri, sektörün yeni ihtiyaçlarına karşılık gelecek bir yeniliğe imza attıklarını ifade ediyor. İşte detaylar!

Sektörün İhtiyaçlarına Yönelik Bir Yenilik

Teknoloji sektörünün lider firmalarından birisi olan Huawei, MWC 2023 kapsamında bir etkinlik düzenleyerek bu etkinlik kapsamında 5.5G için özel ekipmanlar tasarlamış olduğunu açıkladı. Geliştirilen bu özel ekipmanların dünyada bir ilk olduğunun altını çizen şirket yetkilileri bunun sektörde iş başarısına ulaşmada etkili bir araç olduğunu aktardı. Şirketin üst düzey yetkililerinden Richard Liu, söz konusu ekipmanlar hakkında şunları söyledi: “Sektör 5.5G çağına giriyor. Ağlar için yeni gereksinimler ortaya çıkaran yeni hizmetler ve senaryolar ortaya çıkıyor. Geliştirdiğimiz ekipmanlar, operatörlerin ağ temellerini pekiştirmelerine, hizmet inovasyonunu hızlandırmalarına ve rekabet avantajları oluşturmalarına ve sonunda iş başarısına ulaşmalarına yardımcı olacak.”

Teknoloji Sektöründe 5G’den 5.5G’ye

Telekomünikasyon sektöründe meydana gelen hızlı değişimler, teknoloji şirketlerinin de artarda yeniliklere imza atmalarına neden oluyor. 2010’lu yılların başında 4G teknolojisini geliştiren sektör, bunun ardından kısa bir süre sonra 4G’den daha verimli olan 4.5G teknolojisine ilerledi. Ve bugünse 5G teknolojisinden daha gelişmiş ve daha yeni özelliklere sahip olan 5.5G teknolojisi için adım atılıyor. Standart 5G bağlantılarından neredeyse 10 kat daha hızlı bağlantı sağlayacak olan 5.5G, elbette 5G’den iyi ama 6G’den kötü olacak. Ancak 2030’lu yıllarda kullanılıp yaygınlaşması olası olan 6G teknolojisine geçene kadar 5.5G bir geçiş aşaması anlamına geliyor.

Biz 5.5G’ye Ne Zaman Geçeceğiz?

Dünya 5.5G için kolları sıvamışken bu hızlı bağlantı olanağının ülkemizde ne zaman kullanılmaya başlanacağı da merak edilen konular arasında. Bu konuda geriye baktığımızda 4G sürecine geçişte geride kaldığımız için biz doğrudan 4.5G’ye geçiş yapmıştık. Eğer aynı şekilde 5G’ye geçişimizde bir gecikme yaşanırsa belki yine doğrudan 5.5G’ye geçiş yapabiliriz. 5G’ye geçiş için öngörülen süre ise 2023 yılı olarak verilmişti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz