Okuma Süresi
1 dakika

Fortune’un 25 yıldır düzenlediği “Dünyanın En Beğenilen Şirketleri” listesi 2023 yılın için açıklandı. Listeye göre teknoloji ve finans şirketlerin üst sıralarda yer alıyor.

Fortune’un 25 yıldır düzenlediği “Dünyanın En Beğenilen Şirketleri” listesi bu sene de açıklandı. Her ne kadar teknoloji şirketleri 2023 yılına zarar açıklamalarıyla girmiş olsa da kurumsal itibar konusunda hala üst noktalara oynuyor.

Son 15 Listenin de Birincisi Olan Apple, Yine Birincilik Tahtının Sahibi

Fortune’un 2023 yılı için yaptığı listede, son 15 listenin de birincisi olan Apple ilk sırada yer aldı.

2023 ile son 16 yıldır bu listenin zirvesinde yer alan Apple, yaklaşık 3700 şirket yöneticisi, direktör ve analistin katıldığı bir anket sonucuna göre kurumsal itibar konusunda en üst sırada yer almış oldu.

İkinciliği Microsoft ve Amazon Paylaşıyor

Saygınlık alanında Apple’ın yerini sağlamlaştırdığı listede Amazon ve Microsoft ikinciliği paylaşıyor. Dördüncü sırada ise Warren Buffet’ın şirketi Berkshire Hattaway görülüyor. Bu son dönemde enflasyon katkısı yüksek olan bir ekonomide mücadele edip başarılı olan ve 5. Sırayla en yüksek konuma gelen JPMorgan Chase gibi finans şirketleri ise takdir kazandılar.

Dünyanın En Beğenilen 10 Şirketi

  1. Apple
  2. Amazon
  3. Microsoft
  4. Berkshire Hathaway
  5. JPMorgan Chase
  6. Walt Disney
  7. Costco Wholesale
  8. Pfizer
  9. Alphabet
  10. American Express

Netflix’in Saygınlığı Zararda

Bir dönemin en popüler ve çok konuşulan çevrimiçi yayın platformu Netflix, rekabetin artması ve bu rekabete uygun fiyatlandırma yapmamasının da büyük etkisiyle listede 9. Sıradan 29. Sıraya geriledi.

Söz konusu liste daha çok sektörün içinde bulunan şirketlerin en çok saygı duyduğu firmaları bize gösteriyor. Bu açıdan bakıldığında şirketlerin kârlı anlaşmalar yapmaları için kurumsal itibar oldukça büyük bir önem taşıyor. Bu konuda büyük teknoloji şirketleri her ne kadar zarar açıklamış olsalar da kurumsal itibar konusunda hâlâ güçlü konumda oldukları söyleyebilir.

Fortune tarafından açıklanan 2023 yılının dünyanın en beğenilen şirketleri listesi hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Apple, son 15 listenin olduğu gibi bu listede de birinciliği elden bırakmıyor. Netflix ise birçok farklı etkene bağlı olduğunu düşündüğümüz düşüşe ev sahipliği yaparak listenin gerilerinde yer alıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz