Çin, Ay’ın keşfedilmemiş bölgesini keşif amaçlı yürüttüğü görev kapsamında, Ay’a gönderdiği Chang’e 4 ve Yutu 2 uzay araçlarından edinilen yeni görüntüleri paylaştı. Söz konusu uzay araçlarından alınan görüntülerde Ay’ın daha önce keşfedilmemiş karanlık fotoğrafları da bulunuyor. 

Çin Ay’ın karanlık tarafını keşfedebilmek için geçen sene Chang’e 4 ve Yutu 2 uzay  araçlarını Ay’a gönderdi. Gönderilen uzay araçları gönderildikleri zamandan beri Von Kármán kraterini inceliyor ve sonuçları Queqiao uydusu aracılığıyla Dünya’ya gönderiyorlar. Araçlar, görevin bir parçası olarak, Ay’ın fotoğraflarını da çekiyorlar.

Söz konusu görev kapsamında Çin, binlerce dosyadan oluşan bir görüntü kütüphanesinin yanında araçlardan elde edilen yeni verileri de paylaştı. Paylaşılan veriler dışında Chang’e 4’ün iniş ve arazi kamerası ile birlikte Yutu 2’nin panoramik kamerası ile elde edilen yüksek çözünürlüklü görüntüler de aktarıldı.

Çin’in Ay’ın karanlık tarafından elde ettiği bazı görüntüler:

Çin Ay Keşif Programında, gönderilen uzay araçlarından olan Yutu 2 şu ana kadar Güney Kutbu-Aitken havzasındaki 180 kilometrelik Von Kármán krateri boyunca yaklaşık 350 metreden fazla, kıvrımlı bir yol kat etti. Yutu 2 keşif yolculuğu boyunca Ay’ın keşfedilmemiş karanlık arazisinin panoramik manzaralı ve kaya oluşumlarını fotoğrafladı. Görevde elde edilen verilerin sadece Ay’ın değil Güneş Sistemi’nin daha fazla anlaşılmasına da fayda sağlayacağı düşünülüyor.

Chang’e aracı olan Chang’e 5 ise 2020 yılının ilerleyen dönemlerinde Ay’a fırlatılacak. Uzay aracının en az 2 kilogramlık Ay örneği toplanması ve bunları çalışma için Dünya’ya geri getirmesi planlanıyor.

NASA’nın Mars’a göndereceği aracın ismi için düzenlenen global oylama başladı!

Çin, uzaya saniyede 10 GB veri aktarabilecek bir uydu yolladı