Kroger Health Partners with Gauss to Provide Smartphone-Enabled COVID-19 Rapid Antigen Home Tests
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Dünyanın ilk akıllı telefonla çalışan COVID-19 test kiti FDA (Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi) ‘dan onay bekliyor. Kroger Health tarafından geliştirilen yeni test kiti akıllı telefonla birlikte çalışacak ve yapay zeka desteği ile test sonucunu kullanıcıya bildirecek. 

Etkisini hala yoğun bir şekilde hissettiğimiz koronavirüs pandemisinde en büyük önlemlerden bir, COVID-19 testleri olarak görülüyor. Geçen seneye nazaran sıklaşan bu testler artık en ufak nefes darlığı çeken ya da öksüren kişiler için dahi hızlı bir şekilde yapılmaya çalışılıyor. Pandemiyi yenmek için en önemli silahlardan biri olan test kitleri için pek çok farklı bilimsel ve teknik çalışma da bu bağlamda hız kazanmış durumda. Ancak ortaya çıkan yeni bir gelişme hastane kuyruklarında sıra bekleme zulmünü ortadan kaldırabilir. 

Geliştirilen yeni bir test kiti hastaneye gitmekten korkan ya da sık sık koronavirüse yakalandığını düşünen kişiler için oldukça hayat kurtarıcı. Kroger Health isimli bir sağlık şirketi bu tarz durumları ortadan kaldıran yeni bir test kiti geliştirdi. Şirketin geliştirdiği COVID-19 test kiti akıllı telefonlar aracılığıyla çalışıyor. Üstelik şirket gücünü akıllı telefonlardan alan bu COVID-19 test kitinin sonuçları kullanıcıya saniyeler içinde iletebildiğini de belirtiyor. 

Akıllı telefonla COVID-19 test kiti yapay zeka sayesinde çalışıyor

Kroger Health’in geliştirmiş olduğu ve akıllı telefonlarla çalışan bu yeni test kiti sonucu kullanıcıya yapay zeka desteği sayesinde iletecek. Geliştirilen yeni COVID-19 test kitinde kullanıcılar normalde yapılan testler gibi burundan örnek almak durumunda. Ancak sistemin asıl farkı kullanılan cihaz olarak öne çıkıyor. Bu bağlamda kullanıcılar klinik bir cihaz yerine aldıkları örnekleri akıllı telefonlarındaki yapay zeka sayesinde inceleyecekler. Yapay zeka ise saniyeler içinde işlemleri tamamlayıp kullanıcılara sonucu bildirecek. Elbette ki klinik bir test sonucuna nazaran güvenilirliği tartışılmaya müsait olan bu test kiti en azından kullanıcılarda bir fikir oluşturması bakımından oldukça önemli olarak görülüyor. 

Şirket, FDA’ya sunduğu klinik araştırma sonuçlarında ise, test çözümü, yüksek duyarlılık, acil kullanım yetkilendirilmiş PCR testlerine kıyasla pozitif testlerde %93, negatif testlerde ise  %99 doğruluk oranına ulaştığını bildirdi. 

Şu an için FDA’dan onay bekleyen bu yeni COVID-19 test kiti sayesinde pek çok kişi hastanede geçen onca zamandan kurtulacak ve saniyeler içinde test sonuçlarını öğrenilebilecek. Ayrıca başkalarını riske sokmadan daha hızlı ve kolay bir şekilde kendisini izole edebilecek. 

İlginizi Çekebilir:

COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu ile Aşı Süreci Çevrim İçi Takip Edilecek

Google, Ofislerinden Bazılarını COVID-19 Aşılama Alanlarına Dönüştürüyor 

Bill Gates, Tüm Zengin Ülkelerin Sentetik Et Tüketmeye Başlaması Gerektiğini Açıkladı 

Clubhouse nedir, nasıl girilir? | İzinsiz Girilmeyen Uygulama:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz