Okuma Süresi
2 dakika

Dünyanın ilk uçan yarış arabası Airspeeder Mk3 ilk kez görücüye çıktı. Alauda Racing isimli şirketin geliştirdiği uçan yarış arabası 2,8 saniyede 100 km/sa hıza ulaşabiliyor. 

Avustralya merkezli Alauda Racing isimli bir şirketin geliştirmiş olduğu dünyanın ilk uçan yarış arabası, ilk kez görücüye çıktı. Uzaktan kontrol edilen devasa bir drone olan uçan araba, gelecekte ‘uçan araba yarışları’nı hayatımıza sokabilir. 

Alauda Racing uçan yarış arabası Airspeeder Mk3, ilk kez şubat ayında duyurulmuştu. Avustralyalı şirketin hız için ürettiği, drone benzeri şık uçan arabası şimdi ise ilk kez Güney Avustralya’da isminin açıklanmadığı bir yerde havalandı. Tanıtım videolarının paylaşıldığı uçan araba, şık bir şekilde havalanıyor ve çöl benzeri bir yerde zahmetsizce tur atıyor.

Airspeeder Mk3 tanıtım videosu:

Temelinde büyük bir drone olan uçan araba, mühendisler tek kişilik bir yarış arabasına pervaneler ekleyerek aracın uçabilmesini sağlamış durumdalar. Herhangi bir tekerleğinin bulunmadığı uçan yarış arabası, hız ve düzgün uçabilmesi için özel bir çalışma ile geliştirilmiş.

Alauda Racing’in açıklamalarına göre, dünyanın ilk uçan yarış arabası Airspeeder Mk3, 320 kilovatlık bir güce sahip. Söz konusu güç aracın, 2,8 saniyede 100 km/sa hıza ulaşmasına imkan tanıyor. Airspeeder Mk3’ün ağırlığı ise yaklaşık 130 kilogram olarak açıklandı. Aracın ayrıca 80 kilogramlık bir yükü rahatlıkla taşıyabileceği belirtildi. Ancak şirket açıklamalarında aracın içinde herhangi bir pilotun bulunmayacağını açıkladı. 

Aracın bir pilota ihtiyaç duymamasının en önemli sebebi elbette ki Airspeeder Mk3’ün uzaktan kontrol edilebilmesi. Bu sayede herhangi bir insan müdahalesine gerek kalmadan araç uzaktan kontrol edilebiliyor. Dünyanın ilk uçan yarış arabasının arkasındaki mühendisler araç için özel bir simülasyon hazırladıklarını ve pilotların bu simülasyon sayesinde Airspeeder Mk3’ü kontrol edebileceklerini belirtiyor. Her ne kadar simülasyon sayesinde uzaktan kontrol edilebilse de araç bir pilot da taşıyabiliyor. Ancak şirket böyle bir şeye ihtiyaç olmadığını dile getiriyor. 

Avustralyalı şirketin geliştirdiği dünyanın ilk uçan yarış arabasının ilerleyen dönemlerde yepyeni bir yarışı hayatımıza sokacağı düşünülüyor. Umarız yakın zamanda kafa kafaya yarışan uçan yarış arabaları görürüz. 

İlginizi Çekebilir:

letgo, Araba Alım-Satım Sürecini Kolaylaştırmaya Yönelik Geliştirdiği ‘letgo oto+’ İsimli Yeni Hizmetini Duyurdu 

Dünyanın İlk Uçan Araba ve Sürücüsüz Teslimat Drone’u Havaalanı İçin Resmi İzin Verildi! 

Haftanın En Yeni Teknolojileri – Xiaomi, Akıllı Telefonları 8 Dakikada Şarj Edecek!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz