Snapchat, gündeme ara ara tartışmalarla gelen hız filtresini uygulamadan kaldırıyor. Snapchat ’in 2013 yılında tanıttığı hız filtresi, kullanıcıların ne kadar hızlı hareket ettiklerini paylaşmalarına olanak tanıyordu. Ancak söz konusu filtrenin hıza ve kontrolsüz sürüşe teşvik ettiği sebebiyle kaldırıldığı söyleniyor. 

Snapchat’te uzun yıllardır var olan bir filtrenin fişi çekiliyor. Elde edilen bilgilere göre, Snapchat hız filtresini, kazalara sebebiyet verdiği için kaldırdı. Ancak şirket sözcüsünün yaptığı açıklama bu yönde değil. 

Snapchat’in ana şirketi Snap’in bir sözcüsü yaptığı bir açıklamada, “Hiçbir şey Snapchat topluluğumuzun güvenliğinden daha önemli değildir ve daha önce sürüş hızlarında filtreyi devre dışı bırakmıştık” dedi. “Bugünkü çıkartma Snapchat kullanıcıları tarafından neredeyse hiç kullanılmamaktadır ve bunun ışığında onu tamamen kaldırıyoruz.”

Snap sözcüsü ayrıca, filtrenin günde yalnızca birkaç bin kere kullanıldığını da dile getirdi. Günlük olarak paylaşılan yaklaşık 5 milyar görüntülenmenin yanında bu sayı elbette ki oldukça az. Filtrenin artık tercih edilmemesi de şirketin halihazırda başını ağrıtan filtrenin kaldırılmasına olanak tanıdı. 

Snapchat ’in hız filtresi kaza haberleriyle gündeme gelmişti

Snapchat’in hız filtresi, yıllar boyunca gündeme ara ara ölümcül kazalar da dahil olmak üzere pek çok kaza haberiyle geldi. 2017 yılında yüksek hız sebebiyle hayatını kaybeden üç gencin ailesi Snap’e söz konusu filtre sebebiyle dava açmıştı. Ölen çocukların aileleri, çocuklardan birinin kaza yapmadan önce Snapchat’in hız filtresini kullanarak bir fotoğraf paylaştığını dile getirerek davacı olmuşlardı. Ancak Snap, filtrenin bu kazaya sebep olmadığını söyleyerek bu hafta karşı bir dava açacağını da açıkladı. 

Bu arada Snapchat, fişini çekmeye hazırlandığı hız filtresini kaldırmadan önce bazı özellikler ekledi. Söz konusu yeniliklerle beraber hız göstergesi daha az belirgin bir hale getirildi. Kullanıcılara bazı uyarılar da gösterilmeye başlandı. Ayrıca Snapchat gösterilen maksimum hız için de limit getirdi. Bu bağlamda filtrenin kullanıldığı durumlarda yakalanan maksimum hız sınırı 56 km’ye çekildi. 

İlginizi Çekebilir:

Snapchat ‘in Yolo ve LMK Platformlarındaki Zorbalık Sebebiyle İntihar Ettiği Söylenen Gencin Ardından Uygulamalar Askıya Alındı

IKEA Artırılmış Gerçeklik ile Snapchat ’te ‘Kaçış Odası’ Oluşturdu

Haftalık Teknoloji Gündemi – Elektrikli Scooter Düzenlemesi, En Çok Veri Toplayan iOS Uygulamaları:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz